Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun’un Göç Haritası Çıkarılacak

Samsun’un göç haritası çıkarılacak

NTV
Samsun’un Göç Haritası Çıkarılacak

b>Samsun’da başlatılan ve Türkiye’de kendi alanında bir ilk olan çalışma ile 2001-2005 yılları arasında kırsal alandaki göç hareketi kayıt altına alınacak. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Şerafettin Özışık tarafından Samsun Valiliği’nin de katkıları ile çalışma başlatıldı. “2001-2005 yılları arasında Samsun’da göç hareketleri ve sebepleri” başlıklı çalışma, il genelindeki 958 köyü kapsıyor.

Haziran ayında tamamlanması planlanan çalışma sonuçları daha sonra rapor haline getirilerek, aralarında İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu’nun da bulunduğu ilgili kuruluşlara da iletilecek.

Çalışma ile ilgili bilgi veren OMÜ Öğretim Görevlisi Şerafettin Özışık, çalışmanın amacının kırsal nüfus hareketleri ve nedenlerinin bilimsel olarak ortaya konması olduğunu bildirdi.

Elde edilecek verilerle Samsun’un haritasının oluşturulacağını bildiren Özışık, “Bu anlamda araştırma bugüne kadar yapılmamış. Genel nüfus hareketleri dışında doğrudan göçü konu alan çalışma olduğu için proje kendi alanında Türkiye’de ilk sayılır. Aynı zamanda köylerdeki hane sayıları da bilimsel olarak tespit edilecek. Böylece hem göçler ve nedenleri ortaya çıkacak, hem de bölgede tersine göç olup olmadığı konusu kesinlik kazanacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunun-goc-haritasi-cikarilacak_45696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!