Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanal Mimarlık Müzesi'nde Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit

Sanal Mimarlık Müzesi, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen ve Doğan Kuban’ın YEM Yayın tarafından yayımlanan OSMANLI MİMARİSİ adlı kitabından seçkiler içeren bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, Osmanlı mimarisinin birbirini izleyen, fakat birbirlerinden çok belirgin çizgilerle ayrılan tasarım aşamalarını simgeleyen önemli yapıları,

yapi.com.tr
Sanal Mimarlık Müzesi'nde Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit

a href="http://www.mimarlikmuzesi.org " target="_parent" target="_blank"> Sanal Mimarlık Müzesi, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen ve Doğan Kuban’ın YEM Yayın tarafından yayımlanan OSMANLI MİMARİSİ adlı kitabından seçkiler içeren bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, Osmanlı mimarisinin birbirini izleyen, fakat birbirlerinden çok belirgin çizgilerle ayrılan tasarım aşamalarını simgeleyen önemli yapıları, Cemal Emden’in fotoğrafları ve Kuban’ın yorumları eşliğinde sunuluyor.

Sanal Mimarlık Müzesi
www.mimarlikmuzesi.org adresinde Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, Türkiye’de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü yaşama geçirilemeyen gerçek Mimarlık Müzesi’nin bir anlamda ilk adımını oluşturuyor. Mimarlık Müzesi’nde Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklık derleniyor. Çeşitli kişi ve kurumların arşivlerinde saklanan belgeler gün ışığına çıkarılıp internet ortamında incelenebilir hale getiriliyor. Böylece kapsamlı bir envanter oluşmasına, araştırmacılar için değerli bir referans kaynağı yaratılmasına çalışılıyor.

Müzede yer alan bütün bilgi ve belgeler dijital kayıt biçiminde saklanarak mimarlık tarihi açısından çok değerli bir dijital arşiv oluşturulması amaçlanıyor.
www.archmuseum.org adresinde İngilizce yayın da yapan Mimarlık Müzesi, Türk mimarlığının yurtdışında tanınması, Türk mimarlığı ile uluslararası mimarlığın kesiştiği noktaların ortaya konması gibi bir işlev de yükleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanal-mimarlik-muzesinde-osmanli-mimarisinden-bir-kesit_55701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!