Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Kasabasında 'Çok Ender' Kanser Türüne Rastlandı

Fransa'nın alüminyum ve kimyasal madde üretiminin beşiği sayılan Salindres Kasabası'nda, fabrikaların çevreye verdiği zararlar insan sağlığını tehdit ediyor.

yapi.com.tr
Sanayi Kasabasında 'Çok Ender' Kanser Türüne Rastlandı

Fransa’nın iç bölgelerinde alüminyum ve kimyasal madde üretimiyle tanınan Salindres Kasabası'nda, 9 kişide çok nadir görülen bir kanser türünün tespit edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı.

Kamu Sağlığı Ajansı yayımladığı bir raporda, “glioblastoma” adı verilen ve genelde 65 yaş civarı yaşlılarda görülen bu beyin tümörünün, kimyasal madde üretiminin yapıldığı bu kasabada, diğer bölgelere oranla üç misli daha fazla olduğunu açıkladı. Euronews Türkçe'den Rahmi Gunduz'un haberine göre; 2006 ila 2015 yılları arasında yapılan araştırma sonuçlarını yayımlayan Kamu Sağlığı Ajansı, 5’i kadın 4’ü erkek hastalardan 8’inin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Fransız medyasında, 19. yüzyıldan bu yana ülkede kimya ve alüminyum üretiminin beşiği sayılan bu kasabadaki fabrikaların çevreye verdiği kirliliğin bu kanser türüne yol açtığı yolundaki haber ve yorumlar geniş bir şekilde yer aldı.

Kasaba ekonomisi için büyük önem taşıyan buradaki fabrikanın kapatılma ihtimalinin yöre halkı tarafından tepkiyle karşıladığını belirtilirken, yetkililerin derhal önlem almasını için kampanya başlatıldı. Tedavi imkanına olmayan bu kanser türüne yakalanalar ortalama bir yıl içinde hayatını kaybediyor.

 

Fotoğraf: © APF

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-kasabasinda-cok-ender-kanser-turune-rastlandi_177482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!