Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Arazisine Mermer Ocağı

Karaman’ın Karalgazi Köyü’ne itirazlara rağmen iki mermer ocağı daha yapılacak. Valilik, verimli tarım arazileri üzerine açılacak ocaklar için ÇED süreci başlattı.

yapi.com.tr
Tarım Arazisine Mermer Ocağı

Karaman’ın verimli tarım arazileri mermer ocaklarıyla katlediliyor. Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Karalgazi Köyü’ne iki maden ocağı daha yapılacak. Karaman Valiliği’ne Telmar Madencilik Şirketi tarafından 16 Kasım tarihinde “mermer arama faaliyeti ve mermer ocağı yapımı” için başvuruda bulunuldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Koyuncu Nakliye Şirketi’nin de 19 Kasım tarihinde Karaman Valiliği’ne mermer ocağı projesi için başvuruda bulunduğu açıklandı. Valilik iki maden projesi içinde ÇED gereklidir kararı vererek ÇED süreci başlattığını açıkladı.

Telmar Mermer Şirketi’nin ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre 83,7 hektarlık ruhsat alanının 14,9 hektarlık kısmında mermer arama faaliyeti ve mermer ocağı projesi yapılacak. ÇED dosyasında şirketin mermer arama faaliyetini yaklaşık 40 metre derinlikte yapacağı açıklanırken yeraltı suyu seviyesi bölgede yaklaşık 44 metre derinlikte olduğu belirtildi.

ÇED dosyasında mermer ocağının tarım alanına yapılacağı belirterek Telmar Mermer Şirketi’nin “Faaliyet yapacağı ruhsat alanı Konya-Karaman Planlama Bölgesi Çevre Düzen Planında ‘tarım alanı ve mera alanı’ olarak gözükmektedir” ifadelerine yer verildi. Koyuncu Nakliye Şirketi’nin ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre ise toplam 215 bin 785 metrekarelik alanda mermer ocakları yapılacak.

Karalgazi Köyü eski Muhtarı Selami Dinçer, “Birinci sınıf tarım arazilerine önce bir tane mermer ocağı yapıldı arkasından da başka mermer ocağı projeleri gelmeye başladı. Mermer ocağı projelerinin bizim yedi milyon ton buğday ve iki milyon ton arpa ithal ettiğimiz tarım alanlarına zarar verme ihtimali çok yüksek. Mermer ocağı yapılmak istenen alanlarda binlerce elma ağacımız var. Bu ağaçlardan tonlarca elma elde ediyoruz. Yine bu arazilerde ciddi bir mısır üretimi yapıyoruz. Önceki mermer ocağına ÇED olumlu raporu verilirken oldu bittiye getirdiler. Mermer ocağı yapılacak alanlarda bizim su kaynaklarımız da var. Mermer ocakları ile içme sularımız da zarar görebilir.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazisine-mermer-ocagi_176933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!