Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Üretim Endeksi Haziran % 2,7 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Haziran ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

yapi.com.tr / AA
Sanayi Üretim Endeksi Haziran % 2,7 Arttı

Buna göre Haziran'da, 2011 yılı Haziran ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 4,6, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 1,8 ve elektrik, gaz, buhar-iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 9,2 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks Haziran'da 2011'in aynı ayına göre yüzde 2,7 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı.
   
En yüksek artış ara malı imalatında
   
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 6,3 ile ara malı imalatında görüldü. Bunu, yüzde 6,1 ile enerji izledi. Sermaye malı imalatı yüzde 2,4, dayanıklı tüketim malları imalatı yüzde 2,2 ve dayanıksız tüketim malı imalatı ise yüzde 0,1 azaldı.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında yüzde 60,3'lık artışla ilk sırada diğer ulaşım araçlarının imalatı gelirken, bunu yüzde 23,3 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı, yüzde 14,9 tütün ürünleri imalatı, yüzde 14,7 ile tüm eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı izledi. Buna karşın, deri ve ilgili ürünlerin imalatında yüzde 16,8, mobilya imalatında yüzde 11,9 makina ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı alanında yüzde 11,6 oranında gerileme yaşandı.

Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe metal cevheri madenciliğinde yüzde 30,1 oranında artış yaşandı. Bu artışı yüzde 5 ile diğer madencilik ve taş ocakçılığı alanı izledi.

Bakan Ergün: Genel trend, Türkiye'nin OVP hedefleri ile uyumlu

Açıklanan verileri değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Sanayi Üretim Endeksi'ndeki mevsimsel birtakım değişiklikler, artışlar, azalışlar çok olağanüstü yorumlar yapmayı gerektirecek durumda değil. Neden- Türkiye'nin OVP ve büyüme hedefleri ile sanayi üretimindeki gelişmeler, örtüşen istikametteki gelişmelerdir. Bu gelişmeler de bu örtüşmeyi önümüze koyan gelişmelerdir. Bazı aylarda bir miktar azalma olur, bazı aylarda beklentilerin üstünde artış olabilir. Ama genel trend önemlidir. Genel trend, burada Türkiye'nin OVP'deki hedefleri ile uyumlu bir trenddir. Hatta biraz daha fazla. Yılın tamamında OVP'de yüzde 4 hedeflenmişse belki bir miktar üzerindeki bir büyümeyi gerçekleştirecek sanayi üretimine imkan veren bir tabloyu görebileceğiz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretim-endeksi-haziran--2-7-artti_101102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!