Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Üretimi Beklentilerin Altında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 Kasım ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin sanayi üretimi kasım ayında yüzde 2.2 düşerek beklentilerin altında kaldı. Sanayi Üretim Endeksi, bir önceki aya göre ise yüzde 8,6 azaldı.

CNN Türk
Sanayi Üretimi Beklentilerin Altında

STRONG>Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 Kasım ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin sanayi üretimi kasım ayında yüzde 2.2 düşerek beklentilerin altında kaldı. Sanayi Üretim Endeksi, bir önceki aya göre ise yüzde 8,6 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2008 Kasım ayında yüzde 14,9 oranında gerileyen imalat sanayinde üretim endeksi bu yılın aynı döneminde yüzde 2,8 azaldı. Söz konusu ayda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi ise yüzde 1,1 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2009 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek azalış yüzde 7,2 ile dayanıklı tüketim malları imalatında görüldü. Bu sınıflamaya göre, diğer gruplar incelendiğinde, dayanıksız tüketim malı imalatının yüzde 4, enerjinin yüzde 2,1, ara malı imalatının yüzde 1,1 azaldığı, sermaye malı imalatının ise yüzde 1 oranında arttığı gözlendi.

Takvim Etkisinden Arındırılmış Endeks, 2009 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artış gösterirken, Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış Endeks bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış gösterdi.

İmalat sanayinde en yüksek artış

İmalat Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının kasım ayında, 2008 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde en yüksek artış oranı yüzde 18,5 ile tıbbi, hassas ve optik aletler ile saat imalatında görüldü.

Bunu yüzde 13,1 ile motorlu kara taşıtı, römork ve y.römork imalatı ve yüzde 10,5 ile b.y.s. elektrikli makine ve cihazların imalatındaki artışlar izledi. Metal cevherler madenciliğindeki artış oranı ise yüzde 88 oldu.

Alt gruplar

Alt grupta yer alan kalemlerden kömür madenciliğinde yüzde 16,6, diğer madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 5,6 azalma, ham petrol ve doğalgaz çıkarımında yüzde 1,3 artış gözlendi.

Gıda ürünleri ve içecek imalatında yüzde 3,2, tütün ürünleri imalatında yüzde 15,2, tekstil ürünleri imalatında yüzde 7,3, giyim eşyası imalatında yüzde 5,2, derinin tabaklanması ve işlenmesinde yüzde 7,5 azalma oldu.

Ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı yüzde 0,1, basım ve yayım yüzde 2,6, kimyasal madde ve ürünleri imalatı yüzde 6,8 arttı.

Kağıt hamuru, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı yüzde 6,1, kok kömürü rafine edilmiş petrol ürünleri yüzde 12,8, plastik ve kauçuk ürünleri imalatı yüzde 4,6, metalik olmayan diğer mineral ürünleri imalatı yüzde 11,1, ana metal sanayii yüzde 2,4, makine ve teçhizat hariç; metal ürünleri imalatı yüde 7,1, b.y.s. makine ve teçhizat imalatı yüzde 6,9, radyo, tv, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı yüzde 23,4, büro makineleri ve bilgisayar imalatı yüzde 56,2, diğer ulaşım araçlarının imalatı yüzde 10,2, mobilya imalatı b.y.s. diğer imalatlar yüzde 4,4 azaldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimindeki düşüşün, hem çalışma günleri ile hem de mevsimsellikle ilgili olduğunu vurguladı. Ergün, "Zaten kasımda ihracat rakamlarının da düşüklüğü, bize sanayi üretiminde bir miktar düşme olacağını gösteriyordu. Ama mevsimsel etkilerden arındırıldığında yüzde 5,8 oranında bir büyüme olduğunu görüyoruz" dedi.

Ergün, ekim ayında aynı günlerde çalışılmış olsaydı ya da bir önceki yılın kasım ayı ile aynı gün sayısında çalışılmış olsaydı, sanayi üretiminde yüzde 5,8'lik bir artışın söz konusu olacağına dikkat çekerek, aylık bazda değerlendirildiğinde ise yüzde 0,5'e yakın bir artışın söz konusu olacağını belirtti.

"Dolayısıyla aylık zig zaglardan ziyade, trende bakmak lazım" diyen Ergün, mart ayından bu yana trendin yukarı döndüğünü, sanayi üretiminde, ihracatta ve kapasite kullanım oranındaki artışın 2010 yılı boyunca devam edeceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretimi-beklentilerin-altinda-_75627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!