Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Üretimi Son 6 Ayın Zirvesinde

Şubat ayına ilişkin sanayi üretimi verileri açıklandı. Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 arttarak, son altı ayın zirvesinde gerçekleşti.

yapı.com.tr
Sanayi Üretimi Son 6 Ayın Zirvesinde

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi şubatta bir önceki aya göre yüzde 0,5, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,8 arttı. Arındırılmamış verilerle artış yüzde 8,5 oldu. Milliyet'in haberine göre, Foreks anketinde beklenti arındırılmış için yüzde 4,6, arındırılmamış için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,7, imalat sanayi sektörü endeksi %6,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,6 arttı.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %2,1 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,4 ile bilgisayarların,
elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %5,8 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı ve %5,6 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %25,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %11,2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve %3,5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretimi-son-6-ayin-zirvesinde_144111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!