Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Sanayide Çarkların Dönmesi Zorlanacak"

TMMOB’nin yayınladığı raporda döviz kuru, enflasyon ve ücretlerin sanayi üretim maliyetlerini artıracağı, bunun sonucunda iç ve dış talebin düşebileceği bildirildi.

yapı.com.tr
"Sanayide Çarkların Dönmesi Zorlanacak"

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin on beşincisini “Sanayide maliyetlerin artışı ve fiyatlara yansıması” konusuna ayırdı. TÜİK, TCMB ve Hazine Müsteşarlığı verileri kullanılarak yapılan araştırmada 2015’teki üretici fiyatlarının ayrıntısı incelendi ve enflasyona yol açan döviz fiyatları ile diğer maliyet kalemleri üstünde duruldu.

Birgün'ün haberine göre, raporda 2014 yılında belirginlik kazanan ve 2015'te hızlanan TL'nin dolar karşısındaki değer kaybının ithal girdiyi yoğunlukla kullanan birçok sanayi dalında maliyet artışına yol açtığı bildirildi. 2015 yılında çeşitli ev elektroniği, elektrikli cihazlar, beyaz eşya ve otomobil fiyatlarında yüzde 13 ile 15 arasında fiyat artışları yaşandığı bildirilen raporda özellikle dövizin ucuz olduğu zamanlarda üretim kurgusunu ithal girdiye bina etmiş sanayi dalları ve işyerlerinin kurdaki sıçramalar karşısında artan maliyetlerini fiyatlara yansıtmaya mecbur kalacakları ifade edildi. Hammaddenin, girdilerin, toplam maliyette yüzde 60'a yakın payının olduğu imalat sanayiinde bu yansımanın sürme ihtimalinin de yüksek olduğu vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayide-carklarin-donmesi-zorlanacak_143604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!