Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanayiciler Fiyat İstikrarı İstiyor

İSO Başkanı Küçük, ''2011 yılbaşı ile yıl sonu arasında kurda ortaya çıkan farklılık, döviz cinsi borcu olan işletmelerin karında önemli bir azalışa neden olacaktır. Bu ülkenin sanayicileri olarak, fiyat istikrarını talep ediyoruz, istikrarlı bir kur politikasını, finansal istikrarı çok ama çok önemsiyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Sanayiciler Fiyat İstikrarı İstiyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İSO Aralık ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, uzun yıllar Türkiye'nin önemli bir sorunu olan yüksek enflasyonun son yıllarda önemli ölçüde gerilediğini belirterek, bu yılın ekim ayıyla birlikte enflasyonda gözlenen yükselme eğiliminin geçici olduğu ümidini paylaştı. Yeterince kaynak yaratamadıkları için yüksek oranlarda borçlanmak zorunda kalan işletmelerin, ekonomi için de bir kırılganlık yarattığına işaret eden Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Biraz önce ifade ettiğim gibi, İSO 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmalarımızın sonuçları, finansman maliyetlerindeki nispi bir düşüşün, karlılığı ne kadar olumlu etkilediğini açıkça ortaya koymuştur. Finansman maliyetlerindeki iyileşme mutlaka devam etmeli, edebilmelidir. Ancak, arzumuz böyle iken, 2011'in ikinci yarısı itibarıyla, ticari kredi maliyetlerinde yeniden nispi bir yükseliş eğilimi olduğunu görmekteyiz. Halihazırda, küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle olağandışı bir dönemde olduğumuz ve artışın da bundan kaynaklandığı doğal olarak düşünülebilir. Her şeye rağmen, beklentimiz, finansman maliyetlerindeki iyileşmenin devam etmesi ve sanayimizin yıllardır özlediği uygun koşullarda, uzun vadeli kredi finansman imkanlarına kavuşabilmesidir.''

Küçük, kaynak yaratma kapasitesinin artırılmasında, kamu kaynaklı girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi, finansman koşullarının iyileştirilmesinin öneminin altını çizdi.

Kur sorunu

Döviz kurları sorununa da değinen Küçük, kurlarda yukarı yönlü hareketliliğin, ihracat açısından avantaj getirse de, kısa süre içinde girdi maliyetlerinin yükselmesiyle başlayıp, enflasyonun yükselmesi, kredi maliyetlerinin artması gibi bir dizi zincirleme olumsuzluğu gündeme getirdiğini; döviz cinsinden borçlanan sanayi kuruluşlarının TL karşılığı borçlarını da artırdığını kaydetti. Küçük, ''Zira, 2011 yılbaşı ile yıl sonu arasında kurda ortaya çıkan farklılık, döviz cinsi borcu olan işletmelerin karında önemli bir azalışa neden olacaktır'' diyerek, küresel ekonomideki sıkıntılar nedeniyle kurda düz bir seyir beklemenin gerçekçi olmayacağını belirtti. Tanıl Küçük, şöyle devam etti:
    
''Kur konusunda gönlümüzden geçenin, iniş çıkışta yüksek dalgalanmalar yerine, mümkün olduğunca istikrarlı, öngürülebilir ve gerçekçi bir kur çizgisi olduğunu ifade etmek isterim. Bu ülkenin sanayicileri olarak, fiyat istikrarını talep ediyoruz, istikrarlı bir kur politikasını, finansal istikrarı çok ama çok önemsiyoruz.''

2012'nin, yüksek düzeyde belirsizlikleri barındırmaya aday bir yıl olduğunu ifade eden Küçük, ''Evet, risk ve zorluklar var ama biliyoruz ki, risk ve zorluklar, aynı zamanda fırsatların ve yeni açılımların kapısını aralamak için itici güçtür'' diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiciler-fiyat-istikrari-istiyor_90237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!