Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayiciye Doğalgaz İndirimi

BOTAŞ sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 10'luk indirime giderken konut fiyatında indirim yapılmadığını açıkladı.

yapi.com.tr
Sanayiciye Doğalgaz İndirimi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatında indirim yaptı.

BirGün’de yer alan habere göre; doğalgazdan elektrik üreten santrallere satılan gazın fiyatında yüzde 12,5 indirim uygulandı. Böylece bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira oldu. Sanayi ve ticarethane abonelerine de yüzde 9,7 indirim yapıldı ve bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira olarak belirlendi.

Konutta indirim yok
2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi"ne göre, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında değişikliğe gidilmedi. BOTAŞ'ın Ağustos 2018'den Eylül 2019'a kadar geçen 13 aylık sürede yaptığı net zam yüzde 55.52'ye ulaşmıştı. 2019 yılında yapılan yüklü zammın ardından ocak, şubat ve mart aylarında fiyatlarda değişiklik yapılmadı.

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Dönmez paylaşımında, "BOTAŞ'tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin çarkları daha hızlı dönecek, ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki %9,7 ila %12,5 arası düşüş, üretim ve istihdama pozitif yansıyacak." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Twitter'da yaptığı değerlendirmede sanayi tesislerinin kullandığı doğalgaza yapılan indirimin ekonominin canlanmasına katkı yapacağını iddia etti: "Pandemi döneminde desteklerle koruduğumuz sanayimizin ve ekonomimizin hızlı toparlanmasına katkı sağlayacak bu indirimin hayırlı olmasını diliyorum. Ekonomideki her olumlu gelişmeyi insanımıza yansıtmaya, üretim ve istihdamı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiciye-dogalgaz-indirimi_180693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!