Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şanlıurfa, Kâbe'nin Revaklarına Talip Oldu

Suudi Arabistan Krallığı'nın Osmanlı'nın Kâbe'nin çevresine yaptırdığı revakları (küçük kubbe) yıkmaya hazırlanması, Türkleri harekete geçirdi. Kutsal mekândaki son Osmanlı eserine talip olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Kâbe'deki mukaddes atmosferin Şanlıurfa'da yaşatılması için girişimde bulundu.

Zaman Gazetesi
Şanlıurfa, Kâbe'nin Revaklarına Talip Oldu

Suudi Arabistan Krallığı'nın Osmanlı'nın Kâbe'nin çevresine yaptırdığı revakları (küçük kubbe) yıkmaya hazırlanması, Türkleri harekete geçirdi. Kutsal mekândaki son Osmanlı eserine talip olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Kâbe'deki mukaddes atmosferin Şanlıurfa'da yaşatılması için girişimde bulundu. ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'na bir mektup yazarak Arap hükümetinin yıkacağı 500 revakın peygamberler şehri Şanlıurfa'ya verilmesini istedi. Ertekin, bu girişimini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'in yanı sıra Diyanet ve Şanlıurfalı milletvekilleriyle de paylaşarak destek istedi.

Yetkililere gönderdiği mektupta Kâbe'deki tadilat çalışmalarında revakların söküleceğini hatırlatan Ertekin, bu yapıların Şanlıurfa'ya getirilmesinin eserlerin yaşatılmasını sağlayacağını vurguladı. Ertekin, "Kubbelerin, Hz. İbrahim'in doğduğu Şanlıurfa'ya monte edilmesi çok uygun. Urfa'nın simgesi Balıklıgöl, revaklar için en güzel mekân. Böylece Arabistan'daki son Osmanlı eserinin tarihe karışmasını engelleriz." dedi.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanliurfa-kabenin-revaklarina-talip-oldu_77964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!