Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şanlıurfa Müzesinde İlk Defa Sayım Yapılıyor

Türkiye’nin en zengin müzelerinden biri olan ve 37 yıl önce ziyarete açılan Şanlıurfa Müzesi’nde bu güne kadar hiç sayım yapılmadığı bildirildi.

Zaman Gazetesi
Şanlıurfa Müzesinde İlk Defa Sayım Yapılıyor

ürkiye’nin en zengin müzelerinden biri olan ve 37 yıl önce ziyarete açılan Şanlıurfa Müzesi’nde bu güne kadar hiç sayım yapılmadığı bildirildi. İnsanlık tarihinin en eski tarihi eserlerinin bulunduğu Şanlıurfa Müzesi’nde eserlerin sahteleriyle değiştirildiği iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz günlerde soruşturma başlatmıştı. Yaklaşık 80 bin civarında tarihi eserin bulunduğu müzede denetim ve kontrollerle birlikte sayımın 3 yıl sürmesi tahmin ediliyor.

Müzede bu güne kadar hiçbir sayım işlemenin yapılmadığını hatırlatan Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eser sayısının 76 bin olduğunu bunların her birine birer dakika ayrılsa bile çok uzun zaman alacağını aktardı. Kimi eserlerin kontrol ve denetimlerin 10 dakikayı geçtiğini dile getiren Yavaşcan “Bu yüzden sayım ve denetim işleri 3 ayda sürebilir 3 yılda sürebilir. Müzede bu güne kadar hiç sayım yapılmamış. Bakkal bile ayda bir olmazsa da senede bir kendi kendini bir kontrol eder sayımını yapar. Maalesef bizim müzede bu hiç yapılmamış.” dedi Yavaşcan, eserlerin sahteleriyle değiştirilip değiştirilmediğinin sayım ve kontroller sonunda ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanliurfa-muzesinde-ilk-defa-sayim-yapiliyor_47141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!