Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Santralimizin Bacasından Çıkan Duman Su Buharıdır, Kamuoyunda Kül Olarak Yanlış Anlaşılma Var''

Eren Holding Koordinatörü Erol Orhan, Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde yapımı tamamlanan 1360 megavatlık santrali inceleme gezisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, termik santralin tanıtılması ve yanlış bilgilendirmenin giderilmesi amacıyla teknik gezi düzenlediklerini söyledi. Orhan, ''Santralimizin bacasından çıkan duman su buharıdır,

yapi.com.tr / AA
''Santralimizin Bacasından Çıkan Duman Su Buharıdır, Kamuoyunda Kül Olarak Yanlış Anlaşılma Var''

Eren Holding Koordinatörü Erol Orhan, Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde yapımı tamamlanan 1360 megavatlık santrali inceleme gezisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, termik santralin tanıtılması ve yanlış bilgilendirmenin giderilmesi amacıyla teknik gezi düzenlediklerini söyledi. Orhan, ''Santralimizin bacasından çıkan duman su buharıdır, kamuoyunda kül olarak yanlış anlaşılma var'' dedi.

Holding olarak her zaman şeffaf olduklarını, Zonguldak'a, Türkiye'deki en modern tesisi ileri teknolojiyle kurduklarını anlatan Orhan, şöyle konuştu:

''Biz çevreye önem veren kuruluşuz. Termik santralimizi işletmeye başladık. Tesisi 1,7 milyar dolarlık yatırımla 3 yıl gibi kısa sürede tamamladık. Santral, Avrupa'da üçüncü en büyük projelerdendir. İşletmemiz 1360 megavatlık olarak çalışmasını yürütüyor. Karadeniz'in en büyük limanlarından birisini de santralin yanına yapıyoruz. Büyük okyanus gemilerinin rahatlıkla yanaşabileceği limandır. Santralimizin bacasından çıkan duman su buharıdır, kamuoyunda kül olarak yanlış anlaşılma var. Hava sıcaklığı 15 derecenin altına düştüğünde çıkan duman siyahmış gibi gözükür. Çevreye duyarlı çalışıyoruz. Santralimizde herhangi çevre kirliliğine yol açan durum yoktur''.

Külün ekonomiye kazandırılması

Termik santralden çıkan külün bir kısmını beldede kurulu Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) barajına aktardıklarını belirten Orhan, şöyle devam etti:

''Bizim santralden çıkan külün ÇATES'in kül barajına dökülmesi konusunda proje gerçekleştirdik. Aktardığımız külün kısa sürede barajı doldurması söz konusu değil. Yılda 140 bin ton olarak anlaşma yaptık. Bu arada, yurt içinden bir firma ile külün alınması konusunda anlaşma hayata geçirildi. Limana kül silosu yaptık, firma buradan istediği yere taşıyacak. Kül bizim için değerli üründür, ton fiyatı 15-18 lira arasındadır. Tesisimizden çıkan külün yapı malzemesi olarak kullanıldığını öğrendik. Santralden çıkan külün kullanılması için tesis ve çimento fabrikası kuruyoruz. Çimento fabrikasını Mersin'de yapıyoruz''.

Orhan, santralin yapım aşamasında çalışan bin 800 Çinliden şu anda 120 civarında işçinin kaldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Santralimiz paket proje ve anahtar teslimiydi. Çinli işçiler geldiğinde herkes isyan etmişti. Ancak Çinliler bu santralden dünyada 60 adet yapmışlardı, bu kadar deneyimli ve bilgililerdi. Ülkemizde santral kuran kurum veya kuruluş yoktur. Şu anda geldiğimiz noktada santralimizde az Çinli kalmıştır. Tesisin çalışmasını öğretmeleri için bir yıllık anlaşma yaptık. Teknisyen ve mühendislerimiz bize 'burayı işletebiliriz' dediği zaman Çinlileri ülkelerine göndereceğiz. Şu anda öyle bir konumda değiliz, onlara mahkumuz''.

Zonguldak İl Çevre Müdürü Nazmiye Uzun da santralin bacasından çıkan dumanın atmosfere bağlı göz yanılması, bacadan çıkan dumanın da su buharı olduğunu bildirdi.

Uzun ve sivil toplum örgüt temsilcileri arasında, bacadan çıkanın duman mı, su buharı mı, yoksa kül mü olduğuna yönelik kısa süreli tartışma yaşandı.

ETİKETLER: firma çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/santralimizin-bacasindan-cikan-duman-su-buharidir-kamuoyunda-kul-olarak-yanlis-anlasilma-var_85889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!