Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şanzelize Projesiyle Trafik Yeraltına İnecek

Zincirlikuyu-4. Levent trafiğini yeraltına alıp, caddeyi Paris'in ünlü caddesi Şanzelize'ye çevirecek proje hazırlandı. Yaklaşık 200 milyon dolara mal olması tahmin edilen proje belediyeye sunuldu.

Sabah Gazetesi
Şanzelize Projesiyle Trafik Yeraltına İnecek

Zincirlikuyu-4. Levent trafiğini yeraltına alıp, caddeyi Paris'in ünlü caddesi Şanzelize'ye çevirecek proje hazırlandı. Yaklaşık 200 milyon dolara mal olması tahmin edilen proje belediyeye sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın vizyon projelerinden biri olan Zincirlikuyu-4. Levent arasındaki trafiğin yeraltına alınması projesine işadamı Hamdi Akın'dan katkı geldi. Yaklaşık 200 milyon dolara mal olması tahmin edilen projeyi hazırlatıp belediyeye sunan Akın, "Londra'da, Paris'te gördüğümüz bir hat olacak. Paris'in ünlü caddesi Champs Elysées'deki gibi yaz akşamları insanlar müzik çalacak, pandommi yapanlar, sanatını sergileyenler, kitap satanlar, ressamlar olacak. Hem buradaki ekonomik merkezler, yeni yapılacak yerler değer kazanacak hem de burada oluşacak iş alanları sayesinde orta düzeydeki esnaf gelir elde edecek" dedi.

Yeşil Alan Artacak

Akın'ın projesine göre, trafik Zincirlikuyu'daki Garanti Bankası Genel Müdürlük binasından 4. Levent'teki İş Kuleleri'ne kadar yer altına alınıyor. Gidiş-geliş olarak hazırlanan yaklaşık 2 kilometrelik tünelin üstü ise, yaya yolları, meydanlar, dükkanlar, kafeler ve oyun alanları ile donatıldı. Bölgedeki yeşil alan azlığının da göz önüne alındığı projede, yayalaştırılan alana çok sayıda ağaç dikilmesi de öngörüldü. Projenin bölgeye sosyal ve ekonomik açıdan katkı yapacağını vurgulayan Hamdi Akın, "Kadir Topbaş, projeyi gördü. Kendisi de yapmayı çok istiyor. Bunu belediye kendisi de yapabilir veya yap-işlet-devret metoduyla da yaptırabilir. Bir veya birden başka şirket bunu üstlenebilir. Son derece uygun bir proje. Finansmanı bölgeyi iyi bilen bankacı ve işadamlarıyla oturularak çözülebilir. Burada çok sayıda kiralanabilir alan ortaya çıkıyor. Bu yerlerin çok fazla ilgi göreceğine inanıyorum" dedi.

Projenin 100-200 milyon dolar arasında bir maliyeti olabileceğini belirten Akın, şunları söyledi: "7-10 kilometre uzunluğunda tüneller yapılıyor. İnşai bir zorluğu da yok. İnşaat çalışmasına belli bir süre katlanılabilir. Alternatif yollarla çözüm üretilebilir, en fazla 1 senede biter Maliyet açısından da çok önemli değil. Bundan büyük birçok proje yapıldı. Hem zaman hem maliyet olarak başarılamayacak bir iş değil. 100-200 milyon dolarlık bir iş. Buraya milyar dolarlık projeler yapıyor. Burada ortaya çıkacak sosyal tasarruf ve ekonomik değer çok daha büyük olacak. Halka bir şeyler kazandıracak. Belediye yaya yolunu değerlendirebilir. Meydanlar oluşacak. Ofisler, dükkanlar, cafeler, alışveriş yerleri oluşturulabilir. Bütün bunlardan orta düzeyde esnaf için ciddi anlamda bir ekonomi ortaya çıkacak. Bu da çok büyük bir kazanım."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanzelize-projesiyle-trafik-yeraltina-inecek_77628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!