Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sapanca Gölü Koruma Havzası'ndaki Kaçak Yapılara Yıkım

Sapanca Gölü içme suyu koruma havzası'na yapılan ruhsatsız 1 ev ile 21 temel, bölgenin SİT alanı olması dolayısıyla Kurtköy Belediyesi ekiplerince yıkıldı.Yapıların Ümraniye'de bir derneğe ait olduğu belirtildi.

Zaman Gazetesi/Duran Savaş
Sapanca Gölü Koruma Havzası'ndaki Kaçak Yapılara Yıkım

b>Sapanca Gölü koruma havzasına yapılan ruhsatsız 1 ev ile 21 temel, Kurtköy Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Öğle saatlerinde iş makineleriyle yapıların bulunduğu alana gelen Kurtköy Belediyesi ekipleri, jandarmanın güvenliği sağlamasının ardından yıkıma başladı. A.E.O.'ya ait evi ile bahçe duvarlarını yıkan ekipler, göl havzasındaki 21 yapı temelinin de yıkımını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hayati Arıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, gölün içme suyu havzası olarak değerlendirildiğini ve bu nedenle 'koruma altındaki SİT alanı' ilan edildiğini söyledi. Koruma havzasına hiçbir şekilde yapı yapılamayacağını anlatan Arıcı, mahkemenin verdiği karara göre gölün kenarındaki bütün yapıları yıktıklarını ifade etti.

Başkan Arıcı şöyle konuştu: "Bugün bir prefabrike ev ile Ümraniye'de bir derneğe ait 21 yapı temelini yıktık. Bu 21 temelin üzerine ne yapılacağı bilinmiyordu. Ancak biz her ne sebeple olursa olsun bu alana yapı yapılmayacağından temelleri kaldırdık. Bunun yanında yine koruma havzasında bulunan ev ve bahçe duvarının yıkımını gerçekleştirdik."

Bazı kötü niyetli kişilerin koruma havzasını parsellemek amacıyla bina yapmaya çalıştığını dile getiren Arıcı, SİT alanındaki evlerin yıkımıyla ilgili şunları vurguladı: "Gölün kenarına yasağa rağmen yapı inşa ediyorlar. Belediye olarak kısıtlı imkanlarımızla sürekli olarak bu bölgeyi denetim altına almamızın imkanı yok. Daha önce de SİT alanındaki yapıları yıkmak istediğimizde, yıkım sırasında olay yerinde bulunmadım, ama gıyabımda tehdit edildim. Tehdit edildiğim konusunda savcılığa suç duyurusunda da bulundum. Personelime ve bana yapılan tehditlere karşı gerekli adli işlemleri başlattık. İçme suyu havzasına kimse hiçbir şekilde yapı inşa edemez. Mademki bu alan Sapanca Gölü'nün içme suyu havzası, biz korumazsak başka kimse de korumaz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-golu-koruma-havzasindaki-kacak-yapilara-yikim_58872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!