Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sapanca Gölü Yeni İmar Planına Göre Korunacak

Çevre ve Orman Bakanlığı’nca da onaylandığı öğrenilen yeni plan, göl çevresindeki eski yapılara ruhsat verilmesini öngörürken, bundan sonraki kaçak

Zamanb>Çevre ve Orman Bakanlığı’nca da onaylandığı öğrenilen yeni plan, göl çevresindeki eski yapılara ruhsat verilmesini öngörürken, bundan sonraki kaçak yapılaşmayı da yasaklıyor. Göle kıyısı bulunan 9 ilçe ve belde belediyesi gölden sorumlu tutulacak.

Sakarya ve Kocaeli’ne bağlı 9 ilçe ve beldede kıyısı bulunan Sapanca Gölü’nün çevresi için yeni bir imar planı hazırlandı. 11 belediyenin katılımı ile Sakarya Serdivan Belediyesi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen söz konusu plan, göl çevresindeki eski yapılara ruhsat verilmesini öngörürken, bundan sonraki kaçak yapılaşmayı da yasaklıyor.

Edinilen bilgiye göre, hazırlanan yeni imar planı, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca da onaylandı. Bakanlık planı onaylarken, Sapanca Gölü havzasının bütününde sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda, hedef politikalar geliştirilmesi ve koruma kullanma dengesinin sağlanması gerekçe gösterildi. Göl havzası ile ilgili yeni imar planı yürürlüğe girdiğinden 1982 yılındaki kent bütünü imar planında Sapanca Gölü çevresi için konulan kısa, orta ve uzun vadeli koruma bantları da kalkmış oldu. Bu durumda 1982 yılı kent bütününü kapsayan imar planına göre, Sapanca Gölü ve çevresinde ruhsat verilmeyen çok sayıda yapının ruhsat alması mümkün olacak. Ancak yeni kaçak yapılaşma engellenecek. Göl çevresinde başta Sapanca tepeleri, Kırkpınar, Esentepe olmak üzere çok sayıda bina ruhsatsız yapılmıştı. Yeni plana göre bu binalara ruhsat ve iskan izni verilmesi mümkün olacak.

Adapazarı bölgesinin içme suyunu karşılayan Sapanca Gölü bu plan ile kıyısı bulunan il, ilçe ve beldelerce de sahiplenilmiş oldu. Şimdiye kadar bu konuda birlik sağlanamadığı için göldeki kirliliğin önüne geçilemiyordu. Kocaeli ve Sakarya’ya bağlı 9 belde ve ilçe belediyesi bundan böyle göl çevresinde yeni kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyecek. Yeni plan Sapanca Gölü’nün içme suyu kaynağı olarak kalması için büyük önem taşıyor. Ayrıca gölde önümüzdeki günlerde başlayacak kolektör çalışmasıyla mevcut yapıların atıkları göle karışmayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-golu-yeni-imar-planina-gore-korunacak_5866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!