Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sapanca Gölü'nü Besleyen Yeraltı Suları İyi Korunamıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Güven Özdemir, Sapanca Gölü'nü besleyen yeraltı sularının aşırı ve bilinçsiz kullanımının göle giren su miktarında çok ciddi kayıplara neden olduğunu söyledi.

Zaman Gazetesistanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Güven Özdemir, Sapanca Gölü'nü besleyen yeraltı sularının aşırı ve bilinçsiz kullanımının göle giren su miktarında çok ciddi kayıplara neden olduğunu söyledi.

Özdemir, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada meteorolojik ve hidrolojik parametrelerde görülen ve hayat şartlarını olumsuz etkileyen değişimlerin arttığını ifade etti. Sapanca Gölü'nün klimatolojisi, hidrolojisi ve kirlenmesiyle ilgili etkin araştırma ve çalışmaların henüz belli plan ve programlara dayandırılmadığını kaydeden Özdemir, 30 yıldır Sapanca Gölü'nün doğal ve yapay göller arasında öncelik kazanarak 1. grup projeler arasında yer almasına rağmen bu yönde kurumlar arası eşgüdümlü çalışmaların ortaya konamadığını vurguladı. Gölü besleyen derelerin kendi mecrasında güçlükle göle aktığını anlatan Özdemir, derelerin çevrenin olumsuz etkisiyle kirlenerek göle ulaştığını dile getirdi. Sakarya'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü'nde ekosistemin hızla tahrip olduğunu bildiren Özdemir, şu uyarıda bulundu: "Göl çevresindeki nüfusun artması, sanayileşme ve şehirleşmenin yoğunluğuyla birlikte plansız ve projesiz beton yapılar oluşturuldu. Dere yataklarına ve yakınına her türlü tesisin yapılması, yapılan bu tesislerde yüzlerce derin kuyu açılması, gölü besleyen yer altı sularının aşırı ve bilinçsiz kullanımı göle giren su miktarında çok ciddi kayıplara neden oluyor. Ayrıca göl suyu bir çok kurum ve kuruluş tarafından çekilmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-golunu-besleyen-yeralti-sulari-iyi-korunamiyor_64350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!