Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şapinuva Kazıları’nda Hitit Surları

Çorum’un Ortaköy İlçesi’ndeki Şapinuva Örenyerlerinde bu yıl yapılan kazılarda Hitit Surları, sanayide kullanılan bir fırın ve törenlerde kullanıld

NTV-MSNBCb>Çorum’un Ortaköy İlçesi’ndeki Şapinuva Örenyerlerinde bu yıl yapılan kazılarda Hitit Surları, sanayide kullanılan bir fırın ve törenlerde kullanıldığı tahmin edilen bir meydan ortaya çıkarıldı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Aygül Süel, Gazi Üniversitesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi olan eşi Mustafa Süel ile başkanlığını yürüttükleri Şapinuva Kazıları’nın bu yılki bölümünün tamamlandığını bildirdi.

HİTİTLER’DE BELDİYECİLİK
Tepelerarası mevkiinde Hitit sur duvarının devamının açığa çıkarıldığını ifade eden Süel, “Geçen yıl Hitit Sur duvarının 40 metrelik bölümünü açığa çıkarmıştık. Bu yıl duvarın Kuzey ve Güney yönlerinde de kazılar yaptık ve 80 metrelik bölümünü ortaya çıkardık. 2 metre genişliğinde kenti çevreleyen duvarın alt kısmında ortaya çıkan su kanalları bize yaklaşık 3500 yıl önce Hititler’in belediyecilik hizmeti verdiğini de bir kez daha gösterdi” diye konuştu.

DUVARLA ÖRÜLMÜŞ TÖREN MEYDANI
Ağılönü mevkiinde yapılan kazılarda ise Hitit sivil mimari örneklerine rastladıklarını kaydeden Süel, “Burada sanayide kullanıldığını tahmin ettiğimiz 28 metrekare büyüklüğünde bir fırın ve törenlerde kullanıldığını düşündüğümüz, etrafı 2 metre kalınlığında duvarla örülmüş bir meydanı ortaya çıkardık. Şu anda 400 metrekaresini açtığımız meydanın yaklaşık 1000 metrekare olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İMPARATORLUĞUN BÜYÜK KENTLERİNDEN
3.Tuthalia ve eşi Taduhepa’nın mühürlerinin bulunması ile Hitit İmparatorluğu’na bir dönem başkentlik yaptığı kesinleşen Şapinuva’nın İmparatorluğun en büyük kentlerinden biri olduğunu dile getiren Süel, kazılarda yıkılıp yeniden kurulan Şapinuva’nın son döneminde çalıştıklarını, aşağı katlara inildikçe daha fazla bilgi ve eserin bulunacağına inandığını belirtti.
Kazı çalışmalarında çıkarılan ok uçları, keski, metal buluntular, seramik testi, kap, küp, dini amaçlı olduğu düşünülen adak kaplarının sayımı ve restorasyonunun yapıldığını söyleyen Süel, çalışmaların ardından eserlerin Çorum Müzesi’ne teslim edileceğini bildirdi.

KAZI EKİBİ 65 KİŞİYDİ
Süel, 2 ay devam eden kazı çalışmalarında 25 uzman, 40 işçi olmak üzere toplam 65 kişinin yer aldığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapinuva-kazilarinda-hitit-surlari_17859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!