Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saraçoğlu Çevresindeki Duvarlar Kaldırılacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Saraçoğlu Mahallesi'nin etrafındaki duvarları, çitleri, güvenlik noktalarını kaldıracağız. Saraçoğlu'nu Ankara'yla, Ankara'yı Saraçoğlu ile buluşturacağız." dedi.

yapi.com.tr
Saraçoğlu Çevresindeki Duvarlar Kaldırılacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaklaşık bir yıl önce başlatılan Saraçoğlu Projesinde gelinen noktaya ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Ağbal, kentsel sit alanı olan Saraçoğlu Mahallesi'nin tüm özellikleriyle korunacağına dair söz verdiklerini anımsatarak, Ankara'nın simgesel değerlerinden olan mahallenin herkesin beklediği şekilde toplumla kavuşacağını ifade etti.

Söz konusu projenin özellikle Emlak Konut GYO için bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna dikkati çeken Ağbal, 1940'lı yıllarda ilk olarak Emlak Bankasının projeye sahiplik yaptığını ve Emlak Konut'un da konuyla ilgili tüm talep ve eleştirileri toplayarak detaylı bir çalışma yürüttüğünü anlattı.

Saraçoğlu Mahallesi'nin yaşam ve ticaret alanlarıyla insanların uğrak noktası olacağını vurgulayan Ağbal, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş bir mahalle. Bu anıları unutmadan Saraçoğlu'nun etrafındaki duvarları, çitleri, güvenlik noktalarını kaldıracağız. Saraçoğlu'nu Ankara'yla, Ankara'yı Saraçoğlu ile buluşturacağız. Vatandaşlarımız için 24 saat canlı bir şekilde yaşayan Saraçoğlu Mahallesi'ni birlikte inşa edeceğiz. Meclisin etrafında oluşan yeni alanlarda toplumumuzun çok daha içinde olacağı, sosyal olarak kullanabileceği mekanlar inşa edeceğiz."

"Tescilli ağaçlar ve yapılar korunacak"
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi'ni Ankara kent yaşamına kazandırmak için geliştirilen projeye, Maliye Bakanlığının öncülüğünde başladıklarını söyledi.

Kurum, "Türkiye'nin milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi, geçmişine uygun olarak 'geleneksel Türk evi' temasıyla tasarlandı. Tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli ağaçlar ve yapılar Kültür Bakanlığımızın kurullarından onaylanarak, korunarak, yenilenmek üzere bu projeyi hayata geçiriyoruz." dedi.

Saraçoğlu Mahallesi'nin 120 bin metrekarelik alana sahip olduğu bilgisini veren Kurum, "Bu alanda yaklaşık 435 lojman ve 250 tescilli ağaç bulunuyor. Bunları aslına uygun olarak yenileyeceğiz ve tüm Ankara halkının hizmetine sunacağız." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saracoglu-cevresindeki-duvarlar-kaldirilacak_164015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!