Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saraçoğlu Mahallesi'nin Satışına İzin Yok

Danıştay 10. Daire, Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı Saraçoğlu Mahallesi’nde lojman tahsislerinin kaldırılarak ekonomiye kazandırılmasına ilişkin 15/07/2014 tarih ve 2014/6645 sayılı Bakanlar kurulu kararını iptal etti.

yapi.com.tr
Saraçoğlu Mahallesi'nin Satışına İzin Yok

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesindeki umutlarımız ve anılarımız korundu. Yargıdan üst üste gelen hukuk zaferi, adalet mücadelemizdeki kararlılığımızı ve cesaretimizi güçlendiriyor. Bu kararla Saraçoğlu Mahallesinin geleceği için Cumhuriyetin hukukçuları üzerine düşeni yaptılar. Sözümüz olsun ki, Saraçoğlu Mahallesine evladımız gibi bakacağız” diyerek sevincini paylaştı.

Saraçoğlu Mahallesinde 8 Nisanda şenlikli kutlama var
Candan şöyle devam etti.: “Daha önce Danıştay 10. Dairesi, Saraçoğlu Mahallesi'nin Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'ye devrini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu. Yargıdan peş peşe güzel kararlar alıyoruz. Danıştay 10. Daire şimdi de Saraçoğlu Mahallesi’ni ranta ve yapılaşmaya açmak anlamına gelen ekonomiye kazandırılması için lojman tahsislerinin kaldırılarak devrine ilişkin bakanlar kurulu kararını iptal etti. Yargının “Her ne kadar dava konusu Bakanlar Kurulu kararında satışa yönelik açık bir yer almıyor ise de işleme dayanak gösterilen Kanunun 2.Maddesinin 1.fıkrası bu kapsama alınan taşınmazların öncelikle satışını öngördüğünden kararda yer almaması sakıncayı giderir mahiyette değildir “ ifadelerinin altını kalın kalın çizmek gerekiyor. Saraçoğlu için verdiğimiz mücadelenin hukuksal sonuçlarını görmek hepimiz için umut verici. Üst üste gelen yargı kararlarını 8 Nisan Saat 15.00'de Saraçoğlu Mahallesinde meşe ağaçlarının olduğu meşeli sokakta kutlamak için şenlik yapıyoruz. Tüm vatandaşları pazar günü Saraçoğlu Mahallesi’nde saat 15:00’te yapacağımız şenliğe sesini sözünü, sazını, umudunu dansını, müziğini alıp gelmesi için davet ediyoruz. Saraçoğlu Mahallesinde, bir ağaç seç evlat edin” şenliğine herkes davetlimizdir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saracoglu-mahallesinin-satisina-izin-yok-_164602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!