Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sarayköy'de Sondaj Kuyusu Patlaması Sonrası Sızıntı Devam Ediyor

Denizli'de jeotermal sondaj kuyusunun patlaması sonucu gaz sızıntısı 8 gündür devam ediyor. Yakın çevrede evleri olan vatandaşlar gürültü ve kokudan şikayetçi.

yapi.com.tr
Sarayköy'de Sondaj Kuyusu Patlaması Sonrası Sızıntı Devam Ediyor (Fotoğraf: Hilmi Mıynat/Evrensel)

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde jeotermal sondaj kuyusunun patlaması sonucu gaz sızıntısı devam ediyor. 29 Nisan Pazartesi başlayan gaz sızıntısı 8 gündür sürüyor. Büyük Menderes İnisiyatifi gönüllülerinin kurduğu Büyük Menderes Ekoloji ve Çevre Derneği Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne şikayet dilekçesi sundu.

Evrensel’den Hilmi Mıynat’ın haberine göre; 6 Mayıs Pazartesi günü de Büyük Menderes İnisiyatifi üyeleri Sarayköy'de Ziraat Odası ve Sarayköy Belediye Başkanı ile görüştü. Kuyuyu kapatma çalışmaları sürerken yakın çevrede evleri olan vatandaşlar gürültü ve kokudan şikayetçi. Özer Akdemir'in hazırladığı Çepeçevre Yaşam Program ekibi de bölgede görüşmeler yaparak program çekimi yaptı.

Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, kendisinin konunun uzmanı olmadığını ancak sağlık müdürlüğü ve çevre il müdürlüğünden aldığı bilgilere göre sızan gazın zehirli olmadığını beyan etti. Valilik ve kaymakamlıktan halen resmi açıklama gelmedi. Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca Sarayköy Ziraat Odası ziyaretinde jeotermal akışkanın tarıma ve insan sağlığına zararlarını anlatırken halen valilikten açıklama gelmemiş olmasını eleştirdi.

Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca, "8 gündür ne valilik, ne kaymakamlık ne de şirketten maalesef hiçbir açıklama yapılmamıştır. 8 gündür yeraltından gelen jeotermal akışkan gökyüzüne salınmaktadır. Kontrolsüz bir şekilde salınan bu akışkanın içerisindeki kimyasallarla çevre ve doğa kirlenmektedir." diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saraykoyde-sondaj-kuyusu-patlamasi-sonrasi-sizinti-devam-ediyor_204681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!