Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarıgerme Yenilebilir Enerji Grubuna Avrupa Ödülü

Sarıgerme Yenilenebilir Enerji Grubu, güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmaya yönelik projeler geliştiren dernek ve kuruluşlara verilen 2003

Ticaretb>Sarıgerme Yenilenebilir Enerji Grubu, güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmaya yönelik projeler geliştiren dernek ve kuruluşlara verilen 2003 yılı Avrupa Solar Ödülü’nü aldı.

Eurosolar Derneği tarafından 1994 yılından bu yana verilen ödül, bu yıl başkent Berlin’de düzenlenen törenle eğitim kategorisinde Sarıgerme Yenilenebilir Enerji Grubu’nun başkanı olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Kurumu Başkanı Tanay Sıtkı Uyar’a ve grubun çalışmalarına yardımcı olan Sarıgerme İber Oteli Genel Müdürü Heinz Fugger’e verildi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili ve Eurosolar Genel Başkanı Hermann Scheer, törende yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerjiden yoğun biçimde yararlanılabilmesi konusunda büyük yapısal engellerin bulunduğunu söyledi. Fosil enerji kaynaklarının dünyanın sadece belirli bölgelerinde bulunduğuna ve çevreye zarar verdiğine dikkat çeken Scheer, bu kaynakların bağımlılığa yol açtığını, yüksek masraflara neden olduğunu ve toplum için zararlı olduğunu belirtti. Scheer, yenilenebilir enerjinin ise her yerde kullanabileceğini, bu nedenle enerji tüketiminde yeni yolların izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Uyar da ödül töreninden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji konusunda mevcut yasaların ve anlaşmaların yenilenebilir enerji yoluna gidilmesini engellediğini söyledi. Uyar, “Türkiye, Avrupa’nın en rüzgarlı ülkelerinden birisi. Güneş enerjisi için Avrupa’dan bilim adamları Türkiye’ye geliyor. Türkiye bugün 3 ayda 5 bin megavat yenilenebilir enerji üretebilecek durumda. Türkiye’de yenilenebilir enerji altyapısı hazır” dedi. Gelişmiş ülkelerin, eskimiş teknolojilerini, standartları düşük ülkelere gönderdiklerine işaret eden Uyar, “Standartları düşük ülkeler, yenilenebilir enerjiye yatırım yapsalar daha kârlı çıkarlar” şeklinde görüş belirtti. Uyar, gelecek yılın Nisan’da Sarıgerme’de düzenleyecekleri uluslararası bir toplantıda güneş enerjisinden daha fazla nasıl faydalanabileceğinin tartışılacağını ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sarigerme-yenilebilir-enerji-grubuna-avrupa-odulu_7803.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!