Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sarıgül: Üçüncü Havalimanı Silivri'de Yapılmalı!

CHP İstanbul adayı Mustafa Sarıgül, "3. Havaalanı projesini destekliyoruz. Ama yerine bakmamız lazım. Proje daha önce Silivri bölgesindeydi. Sonra Sayın Başbakan helikopterle gezdi ve proje bir gecede Silivri'den kuzey ormanlarının bulunduğu bölgeye geldi" dedi.

yapi.com.tr
Sarıgül: Üçüncü Havalimanı Silivri'de Yapılmalı!

DHA'nın haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile CHP'nin yurtdışı temsilcileri yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi. Mustafa Sarıgül bu toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Sarıgül konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘3. havalimanının Silivri'de yapılması gerekiyor"

Konuşmasında 3. Havaalanının İstanbul için bir ihtiyaç olduğunu belirten Mustafa Sarıgül “3. Havaalanının yapılması lazım. 3. Havaalanı projesini destekliyoruz. Ama yerine bakmamız lazım. 3. Havaalanı daha önce Silivri bölgesindeydi. Sayın Topbaş'ın hazırlatmış olduğu planlarda da Silivri bölgesindeydi. Sonra Sayın Topbaş, Sayın Başbakan helikopterle gezdi. 'Şuraya istiyorum' dedi ve 3. Havaalanı bir gecede Silivri'den direkt kuzey ormanlarının bulunduğu bölgeye geldi. Bu konuyu ayın 30'undan sonra tekrar müzakere edeceğiz. 3. Havaalanın yapılması; Silivri olması gerekiyor. O bölge tamamen İstanbul'un kuzey ormanları bölgesidir. O bölgede yapılacak olan, bütün doğal dokuyu bozacaktır. Su kaynaklarının olduğu bir noktadır. O nedenle 3. Havaalanının mutlaka Silivri'de yapılması gerekiyor" dedi.

‘3. köprüde 2 Milyon ağacın kesilmesini engelleyeceğiz’

Mustafa Sarıgül 3. Köprü projesi ile ilgili olarak da bu ağaçlar kesilmeden buradan bir tünelle geçilebileceğini işaret ederek “Şu anda 1 milyon 200 bin ağaç ne yazık ki kesildi. Diğer ülkelerde bu ağaçlar kesilmeden 150-250 milyon dolar arası bir rakam harcanarak bu ağaçlar kesinlikle kesilmeden buradan bir tünelle geçme imkânımız olacaktı. Niye bu kadar acele yaptılar ve niye bu kadar ağaç kesildi. 30 Mart akşamı saat 20.30'da Cumhuriyet Halk Partimiz, yurttaşlarımızın takdiriyle büyükşehiri kazanacak. Hiç olmazsa oralardan kavşak çıkışlarının sayısının daha azaltarak bir 2 milyon ağacın daha kesilmesini engelleyeceğiz" dedi.

‘MSB arazisini kent parkı yapacağım’

Başkan olması halinde 5 yıllık süre içerisinde 200 kilometre metro yapacağını söyleyen Sarıgül, "5 yılın sonunda İstanbul'un trafiğini çözen; CHP'nin böyle anılmasını istiyorum. CHP yerel yönetimlerde bir tarih yazacak. Demokrasi ile anılmak istiyorum. Bana oy verenlerin haklarını hukuklarını koruyacağım, bana oy vermeyen AK Parti 'ye oy veren vatandaşlarımın da gönlünü 6 aylık bir süre içerisinde alacağım. Kesinlikle öteki olmayacak." dedi. Sarıgül ayrıca birçok noktada kent parkları yapacağını belirterek “Milli Savunma Bakanlığı'na ait olan İstanbul Harp Akademilerinin karşısındaki 370 dönümlük araziyi İstanbul halkıyla yüzde 100 buluşturacağım. Oraya muhteşem bir kent parkı yapacağım" dedi. Sarıgül ayrıca Gezi parkı için bir proje yarışması yapacağını belirterek, "Orada kaybettiğimiz 9 tane evladımızın, 8 evladımız var ama Burakcan da aynı şekilde bir kayıptır benim için. 9 evladımızın isimlerini oraya yazacağım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarigul-ucuncu-havalimani-silivride-yapilmali_118572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!