Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarnıç, Seçim Sürecinde Beton Şehir Haline Geldi

Kamuoyunda 2B olarak bilinen 6831 Sayılı Orman Yasası kapsamında kalan ve bu yüzden yaklaşık yüzde 80'i kaçak konumda olan Sarnıç'ta ruhsatsız yapıların sayısı arttı. Yeni yasa ile birlikte belediyeliği kapanıp Gaziemir'e mahalle olarak bağlanan 15 bin nüfuslu Sarnıç'ta seçim öncesi başlayan yapılaşma son hızlı bir şekilde devam ediyor.

Yeni Asır Gazetesi
4 Sarnıç, Seçim Sürecinde Beton Şehir Haline Geldi

Kamuoyunda 2B olarak bilinen 6831 Sayılı Orman Yasası kapsamında kalan ve bu yüzden yaklaşık yüzde 80'i kaçak konumda olan Sarnıç'ta ruhsatsız yapıların sayısı arttı. Yeni yasa ile birlikte belediyeliği kapanıp Gaziemir'e mahalle olarak bağlanan 15 bin nüfuslu Sarnıç'ta seçim öncesi başlayan yapılaşma son hızlı bir şekilde devam ediyor. Gaziemir'e bağlanan bölgenin idari boşluğundan yararlanan vatandaşlar, iki ay önce başlattıkları kaçak yapılaşmayı doruk noktasına ulaştırdı. Sarnıç'ın sokak araları kum birikintisi, tuğla yığınları ile geçilmez olurken, kimi vatandaşlar mevcut binalarının üzerine ek katlar çıktı, kimisi de yeni bina yapmaya başladı.

Eskiye suçlama

Bölgedeki sorunun sadece belediyenin yapacağı çalışmalar ile çözülemeyeceğini belirten Gaziemir'in yeni başkanı Halil İbrahim Şenol, "Bölgenin büyük bölümü orman arazisi içinde kalıyor. Hükümet tarafından çıkartılan 2B yasası sadece turistik yerlerdeki lüks otellere ve turizmcilere yaradı. Sarnıç gibi yerlere bir faydası olmadı. Burada bizim yapacak bir şeyimiz yok. TBMM'nin konuyu ele alıp çalışma yapması gerekiyor. Seçimden önce 700'ün üzerinde yapı hakkında işlem yapılmış fakat eski başkanlar seçim zamanı diye bekletmeye almışlar. Şu anda belediye başkanı olduğum için işlemleri kucağımda buldum. Belediye kayıtlarına girdiği için yapacak bir şey yok. Herkese gerekli yazıları gönderiyorum. Tespit ettiklerimiz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Yasal süreç neyse onu devam ettiriyoruz. Yoksa belediye yetkilileri olarak işlem yapmadığımız için biz suçlu oluruz" dedi. İzmir'in yüzde 65'inin kaçak olduğunu da sözlerine ekleyen Şenol, Sarnıç gibi sorunlu bölgelerde çözümün yerel yönetimler ile merkezi hükümetin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkacağını dile getirdi.

İşlem yaptım

Başkanlığı zamanında kaçak yapılar ile mücadele ettiğini belirten Sarnıç Belediyesi eski Başkanı İsmail Acar ise, "Son gün bile işlem yaptım. Seçime bir ay kala yıkım yaptık. Encümenden seçime bir ay kala geçirdiğim karar sayısı 500'ü aşıyor. Bunların hepsi kayıtlı. Seçimlere günler kala artık çaresiz kaldım. Valilik konuya el atmalıydı. Zaten tespiti yapılanlara verilen süre, savcılıkta geçen zaman derken inşaatlar bitti. Gerçeği bilseniz de yasal olarak süre vermeniz gerekiyor. Vatandaş da bu süreden yararlanıp çalışmaları hızlandırıyor" diye konuştu.
Sarnıç'ın sadece yüzde 20'sinin tapulu olduğunu belirten Acar, "Tapulu arazilere sadece iki kat bina yapabiliyorsunuz. Yapacağınız inşaatın da belli kuralları var. Vatandaşlar ne yazık ki bunlara da uymuyor" dedi.

Kanayan yara

Mecliste kabul edilen 2B Yasası'na muhalefet partisi olarak destek verdiklerini belirten CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Çıkan yasa orman alanlarının tespit edilmesini öngörüyor. Yasada tespitlerin orman mühendisleri değil de Tapu Kadastro çalışanları tarafından yapılacağı belirlendi. Biz buna karşı çıktık. Orman sınırlarını orman mühendisleri belirlemelidir. Çıkan yasanın da herhangi bir yaptırımı yok. Sarnıç'taki sorun çok büyük. Yerleşim yerlerinin büyük bölümü 2B kapsamında kalıyor. Ayrıca bölgede hazine arazisi üzerinde ev ve işyerleri bulunanlara eskiye oranla yüzlerce kat ecrimisil yazısı gönderildi. Burada da adaletsizlik var. Sarnıç gibi sorunları olan yerlerde siyasi davranılmaması gerekiyor. Zaten insanlar belli bedeller vererek oraları zamanında almışlar. İnsanların mağdur edilmemesi için bu konunun enine boyuna incelenmesi gerekiyor. Yıllardır kanayan yara artık iyileşmelidir" diye konuştu.

Kanunun çıktığını fakat yönetmeliklerinin tam olarak hazırlanmadığını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Hükhet Hotar Göksel de, "Kanun çıktıktan altı ay sonra yönetmeliklerin çıkması gerekiyor. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda sonuca ulaşılır. 2B sorunu ile karşı karşıya kalan Gaziemir ve Sarnıç bölgesi gibi yerlerdeki yerel yöneticiler mevcut durumu iyi takip etmelidir. Vatandaşların yararına ne gerekiyorsa onlar yapılmalıdır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarnic-secim-surecinde-beton-sehir-haline-geldi_68500.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • arkadaşlarında dediği gibi 20 yıl once belli bir bedel (ve oda az değildir) ödeyipte alınan arsalara ev yapıldı. kime ödendi? eğer burası orman arazisiyse bizlere bu arsaları satanlar kimlerdi? sarnıçta ev yapanlar devletten konut almadı. kendi çabasıyla, emeğile, zor şartlar altında yemedi içmedi, çalıştı çabaladı ve yaptı. kimseden çalmadı. sarnıçı görmeyenleri davet ediyorum. VARMI DAHA DUZGÜN BİR YERLEŞİM İZMİRDE??? YANITLA
  • Biz Sarnıç'ta ağaçları kesipte ev yapmadık. 20 yıl önce arsalarımızı satın alırken belediye neden yol göstermedi. Nedense yasal işlemler sadece ceza sürecinde devreye giriyor. Tapulu arsalarda yapılan evlerde nekadar projelere uyulduğunu da gördük. Bizim seçtiğimiz adamların bu türlü konuşmaya hakkı olduğunu düşünmüyorum. YANITLA
  • insanların zamanında belli bedeller karşılığı satın aldığı arazilere ev yapmak istemesi kadar doğal birşey yok. ayrıca orda yaşayan insanlar yıllardır kendilerine tapu verilmesini bekliyorlar. o bölgede yaşayan insanların 150 - 200 bin tl karşılığı 1 daire almaya yetecek güçleri yok. bunu bilin ve bence ona göre davranın. YANITLA
  • alt tarafı bina yapıyorlar. vatanlarına kurşun sıkmıyorlar. inceleme adaletli yapılmalı... YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!