Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Dev Uçak, Cuma Günü Saros...

Saros Körfezi'ne Batırılacak Yolcu Uçağının Montajına Başlandı

Edirne'nin Saros Körfezi'ne batırılacak Airbus A330 tipi yolcu uçağının parçaları 6 TIR'la yeniden birleştirileceği İbrice Limanı'na getirildi.

yapi.com.tr
Saros Körfezi'ne Batırılacak Yolcu Uçağının Montajına Başlandı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)'ın desteğiyle Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) ve Skyair Shop şirketi arasında imzalanan anlaşma gereği, deniz turizmi ve balık çeşitliliğinin arttırılması için yapay resif olarak kullanılacak 90 ton ağırlığındaki uçağın parçaları, Antalya'dan 6 TIR'la İbrice Limanı'na getirildi.

Turizme katkı sağlayacak
TANAP Sosyal Çevresel Yatırım Programları İzleme Uzmanı Mutlu Erdem, dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olan Airbus A330 tipi uçağın yaz sezonundan itibaren yapay resif alanına batırılarak, turizme ve ekosisteme katkıda bulunacağını söyledi. Uçağın parçalarının 100 günde birleştirileceğini belirten Erdem, "Bu süreç zarfında parçaları birleştirilip, yüzdürülüp daha sonra İbrice Limanı açıklarında batırılacak. Proje, yapay resif oluşumuna, dalış turizmine katkı ve kaçak balıkçılığa engel olmayı amaçlıyor. TANAP, 1 milyon 235 bin TL hibe desteği sağlayarak projenin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. Projeye katkısı olan herkese teşekkür ederiz" dedi.

Keşan Belediye Başkanı ve Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Mehmet Özcan ise, Saros Körfezi'nin dalış turizmi ve canlı türü açısından önemli bir bölge olduğunu ifade ederek, "Bu canlılığın sürdürülebilir olması için bunların korunması ve barınması gereken yerler olması lazım. Kaçak avlanma olmaması gerekiyor. TANAP'lı yetkililere çok teşekkür ediyorum, bu projeye olan destekleri için. Burada parçalara ayrılıp getirilen uçağımızın tekrar montajı yapılacak ve yüzer plastik toplar üzerinde limandan çıkarılıp bakanlık onaylı koordinatlara götürülüp orada batığı yapılacak. Proje bu şekilde tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Montaj ekibince yaklaşık 100 günlük bir sürede tekrar birleştirilecek Airbus A330 tipi uçak, denize indirildikten sonra Erikli köyü sahili açıklarında belirlenen koordinatta batırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saros-korfezine-batirilacak-yolcu-ucaginin-montajina-baslandi_171253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!