Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Satılık ve Kiralık Konutlarda Hareketlilik Başladı

Haziran ayında gayrimenkul piyasasında yaşanan hareketlilik, son 6 ayın ortalamasının üzerine çıktı. 5 büyük ilimiz içerisinde İstanbul’daki veriler özellikle dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Satılık ve Kiralık Konutlarda Hareketlilik Başladı

Haziran 2018 Emlak Endeksi açıklandı. Hürriyet Emlak Haziran 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, satılık konut fiyatlarında İstanbul yüzde 12 artışla 5 büyük il içerisinde son 6 ayda en fazla yükselişin yaşandığı şehir oldu. İstanbul’u Ocak ve Haziran 2018 arasındaki yüzde 4 artış oranıyla İzmir, Bursa ve Antalya takip etti. Aynı dönemde Ankara’daki artış seviyesi ise yüzde 2’de kaldı. Öte yandan Ankara’da Beypazarı, Elmadağ ve Akyurt’taki düşüşler de dikkat çekti.

Türkiye geneline bakıldığında ise son dönemde devam eden trendin geçerliliğini koruduğu gözlendi. Geçtiğimiz Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar olan 6 aylık dönem içerisinde Türkiye genelinde satılık konutlarda fiyat artış oranı metrekare başına yüzde 9 ve kiralık konutlardaki artış oranı ise yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. Foça, Karaburun, Kemer gibi yazlık bölgelerde artışların devam ettiği, tatil bölgeleri olarak bilinen sahil kasabalarının birçoğunda yazın ilerlemesiyle beraber artışlar görüldü.

Satılık konutlarda metrekare ortalama fiyatı 2 bin TL olarak hesaplanırken kiralıklarda ise metrekare ortalaması 9 TL oldu. Ülke genelinde konutların amortisman süresi ise ortalama 21 yıl olarak hesaplandı. Ocak ayından bu yana geçen 6 aylık sürede Türkiye genelinde satılık konut fiyatı en çok artan şehir yüzde 15 artışla Amasya oldu. Bu ilimizi Bilecik, Giresun, Erzincan ve Bayburt takip etti.

Karadeniz’deki bazı illerde satılıklarda hafif düşüş gözlendi
Karadeniz’in gözde şehirleri arasında yer alan Trabzon, Rize ve Kastamonu’da satılık fiyatlarının bir miktar gerileme sergilediği görüldü. Buna göre Trabzon’da Ocak ayında ortalama 1.736 TL olan ortalama metrekare fiyatı Haziran’da 1.724 TL’ye inerek yüzde 1 oranında geriledi. Rize’de fiyatlar 1.885 TL’den 1.872 TL’ye yüzde 1 oranında ve Kastamonu’da ise 1.835 TL’den 1.807 TL’ye yüzde 2 oranında geriledi.

İstanbul’da Beykoz’daki yükseliş, Çatalca’daki düşüş devam ediyor
İstanbul geride kalan altı ay içerisinde 5 büyük il içinde satılık konut fiyat artışının en çok yaşandığı şehir oldu. Bir anlamda İstanbul’da yatırım amaçlı hareket edenlerin yüzü güldü. İstanbul’da satılık konut fiyatları Ocak ayından bu yana yüzde 12 artış gösterdi, kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 3 arttı. Satılık konut metrekare ortalama fiyatı Ocak 2018’de ortalama 4 bin 309 TL iken, Haziran 2018’de 4 bin 841 TL oldu. 6 aylık ortalama satış fiyatı ise metrekare başına 4 bin 497 TL olarak hesaplandı. Satılık konutlarda son 6 ay içinde fiyatı en çok artan ilçe yüzde 20 ile Beykoz olurken, fiyatı en çok düşen ilçe ise yüzde -12 ile Çatalca oldu. İstanbul genelinde amortisman süresinin yaklaşık 22 yıl seviyesinde şekillendiği görüldü.

Ankara 5 büyük ile göre daha durgun
Hürriyet Emlak Haziran 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, Ankara’da satılık konut fiyatları son 6 ayda yüzde 2 artarak Haziran ayında 1.807 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Ocak-Haziran arası altı aylık ortalama fiyat ise metrekare başına 1.793 TL oldu. Son 6 ayda satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 5 ile Yenimahalle olurken, aynı dönem içerisinde fiyatı en çok düşen ilçe yüzde -19 ile Beypazarı oldu. Bununla birlikte Elmadağ, Akyurt, Çubuk ve Gölbaşı gibi ilçelerde satılık fiyatlarının düştüğü gözlendi. Ankara’daki kiralık konut fiyatları ise son dönemdeki eğilimi koruyarak geçtiğimiz 6 ay içerisinde yatay bir seyir izledi. Haziran 2018 itibariyle Ankara genelinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatının 9,13 TL olduğu görüldü. Ankara genelinde amortisman süresi 18 yıl civarında seyrediyor. En kısa amortisman süresine sahip ilçe ise 16 yıl ile Çubuk...

İzmir’de sürprizi düşüşe geçen Çeşme yaptı
Gayrimenkul pazarının en gözde illerinden biri olan İzmir’de hareketlilik Haziran ayında da devam etti. İzmir’de satılık ve kiralık konut fiyatları genel anlamda son 6 ay içerisindeki çıkışını sürdürdü. Tüm ilçeleri dikkate alındığında, İzmir genelinde satılık konut fiyatlarındaki artış son 6 aylık dönemde ortalama yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti ve Haziran itibariyle 3,112 TL/metrekare fiyata ulaştı. Bu dönemde fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 20 ile Foça ve Karaburun, yüzde 16 ile Menderes oldu.

İzmir geneline bakıldığında en dikkat çekici rakam ise özellikle yaz aylarında İzmirlilerin vazgeçilmez adresi Çeşme’den geldi. Çeşme’deki satılık konut fiyatlarında son 6 ay içerisinde yüzde 1 oranında gerileme yaşanması dikkat çekti. Bununla birlikte Çeşme’de kiralık fiyatlarının da düşüşe geçtiği ve geçtiğimiz 6 aylık dönemde yüzde 2 azaldığı kaydedildi.

İzmir’deki kiralık konutlarda artış ortalama yüzde 3 seviyesinde oldu. Foça, Karaburun, Bergama, Seferihisar gibi popüler lokasyonlardaki kiralık fiyatlarının artışı sürdü. Bu ilçelerin tümünde satılık fiyatlarının da arttığı gözlendi. İzmir genelinde amortisman süresi 21 yıl olarak hesaplandı.

Bursa’nın parlayan ilçesi İznik
Bursa son 6 ayı gayrimenkul piyasasındaki hareketliliği ve son aylardaki satılık ile kiralıklarda görülen farklı eğilimleri koruyarak geçirdi. Satılık fiyatlarının 6 ay içerisinde yüzde 4 yükseliş gösterdiği Bursa’da kiralıklar ise yüzde 1 düştü. Son ayların parlayan ismi olan İznik ilçesi, Ocak’tan bu yana sergilediği yüzde 24 artışla liderliğini korumaya devam etti. İnegöl, Yıldırım, Nilüfer ve Göksu ilçelerinde de satılık konut fiyatları artmaya devam etti. Ocak-Haziran arası dönem kiralık konutlar açısından incelendiğinde Bursa’nın en fazla öne çıkan ilçesi metrekare başına yüzde 7 artışın görüldüğü Mudanya oldu. Osmangazi ve Yıldırım’daki kiralıklar yüzde 5 oranında geriledi. Bursa genelinde amortisman süresi 20 yıl oldu.

Antalya’da kiralıklarda hareketlilik var
Antalya’da satılık konut fiyatları son 6 aylık dönemde yüzde 4 arttı. Son 6 ayda fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 17 ile Kemer ve yüzde 16 ile Aksu oldu. Kumluca ve Gazipaşa ilçelerinde geçtiğimiz altı aylık ortalamaya göre fiyatlar yüzde 6 oranında düştü. Bu ilimizde amortisman süresi 21 yıl olarak tespit edildi.

Kiralık konutlarda ise Antalya genelinde hareketli bir seyir gözlendi. Aksu ve Gazipaşa gibi ilçelerde semtlere göre farklı oranlarda artış görülürken, Kaş’taki kiralıkların gerilediği dikkatlerden kaçmadı. Hemen her dönem gözde ilçelerden biri olan Alanya’daki kiralıklarda devam eden artış son altı aylık ortalamalara göre yüzde 7 seviyesinde gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/satilik-ve-kiralik-konutlarda-hareketlilik-basladi-_166687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!