Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

SAÜ ile SATSO, SAİGEP Projesi Kapsamında Protokol İmzaladı

SATSO'da imzalanan protokol kapsamında, SATSO Yurt Dışı İş Geliştirme Komisyonu tarafından geliştirilen ve Türkiye İhracatı Geliştirme Merkezince (İGEME) kabul edilen SAİGEP projesi ile Sakarya'nın birkaç yıl içinde ihracatçı iller sıralamasında ilk 5 il içinde yer alması hedefleniyor. SAÜ ile SATSO arasında işbirliğini içeren protokolle, SAİGEP

yapi.com.tr / AA
SAÜ ile SATSO, SAİGEP Projesi Kapsamında Protokol İmzaladı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) arasında Sakarya İhracatını Geliştirme Projesi (SAİGEP) protokolü imzalandı. SATSO'da imzalanan protokol kapsamında, SATSO Yurt Dışı İş Geliştirme Komisyonu tarafından geliştirilen ve Türkiye İhracatı Geliştirme Merkezince (İGEME) kabul edilen SAİGEP projesi ile Sakarya'nın birkaç yıl içinde ihracatçı iller sıralamasında ilk 5 il içinde yer alması hedefleniyor. SAÜ ile SATSO arasında işbirliğini içeren protokolle, SAİGEP projesinin ilk olarak makine ve metal imalat sektörüne yönelik olarak uygulanması planlanıyor.

İmza töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, üniversite ve sanayi işbirliğinin geliştirilmesine ve ildeki ihracatçı firma sayısının arttılmasına özel önem verdiklerini söyledi.

SAİGEP-1 Projesi'nin önemsedikleri iki konuyu da kapsadığına dikkati çeken Kösemusul, ''Projemiz (10UR-GE001) kodu ile Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında kabul edilen ve eğitim aşamasına gelen ilk proje oldu. SAİGEP'te artık düğmeye basıyoruz. İş geliştirme komisyonumuzun önderliğinde ilgili bölümümüzce yoğun bir çalışma temposu gerçekleştirildi ve İGEME'nin onayladığı ''01 Nolu proje'' Sakarya'da ilk olarak makine ve metal imalat sektörüne yönelik uygulanacak. SAİGEP Projesini, daha sonra süs bitkiciliği, tekstil, mobilya ve talep eden diğer sektörlere de uygulamayı düşünüyoruz'' dedi.

Kösemusul, SAÜ ile her zaman işbirliği içinde çalışmayı arzuladıklarını anlatarak, amaçlarının Sakarya'nın birkaç yıl içinde ilk 5 il içinde yer almasını sağlamak olduğunu belirtti.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise üniversite kavramının değiştiğini ve üniversitelerin kabuklarından çıkarak sorunlara çözüm arar hale geldiğini söyledi.

Üniversite-sanayi işbirliğinin hep gündeme geldiğini, fakat somut hale getirilmesine yönelik bulanık çalışmalar olduğuna dikkati çeken Elmas, ''SAİGEP, net bir üniversite-sanayi işbirliği çalışması oluyor. Bu konuda emeği geçenleri kutlarım. SAÜ ve SATSO çerçevesinde kurumların işbirliği yapmasını somut bir adım olarak görüyorum'' diye konuştu.

SATSO Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanı Burhan Özkan da projenin iki yıl süreceğini belirterek, ''Proje makine ve metal sektörü için organize edilmektedir. Projeye 18 firma katılmaktadır. Proje maliyetinin yüzde 75'i devlet tarafından, yüzde 25'i ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanmaktadır. İlk olarak projeye katılan firmaların hangi konularda eğitim ve danışmanlığa ihtiyaç duydukları saptanmıştır. Bu çalışmadan sonra saptanan ihtiyaçlar doğrultusunda 17 haftalık bir eğitim planı organize edilmiştir. Eğitimlerle birlikte 2 yıl boyunca firmaların ihracatlarının arttırılması amacıyla firmalara danışmanlık yapılacaktır'' şeklinde konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sau-ile-satso-saigep-projesi-kapsaminda-protokol-imzaladi_86626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!