Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sayın Karayalçın, Peki Siz Hazır mısınız?

29 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine CHP adayı olarak katılacak olan sayın Murat Karayalçın’ın kampanyasında değişimin gerekliliğine vurgu yapılırken bir soru bilinçli olarak öne çıkarılıyor. Karayalçın Ankara’da bir değişim yaşatacağını söyleyerek, Ankaralılara “Hazır mısınız?” diye soruyor.

Evrensel Gazetesi
2 Sayın Karayalçın, Peki Siz Hazır mısınız?

29 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine CHP adayı olarak katılacak olan sayın Murat Karayalçın’ın kampanyasında değişimin gerekliliğine vurgu yapılırken bir soru bilinçli olarak öne çıkarılıyor. Karayalçın Ankara’da bir değişim yaşatacağını söyleyerek, Ankaralılara “Hazır mısınız?” diye soruyor. Sandık zamanı geldiğinde Ankaralılar bu soruya nasıl yanıt verecekler bunu zaman gösterecek. Ancak, böylesi iddialı bir soruyu gündeme taşıyan ve değişim sözü veren sayın Murat Karayalçın’a, aynı soruyu sormak ve yanıtını beklemek de Ankaralıların en doğal hakkı olsa gerek.

Ankaralılara soruyorsunuz ama Sayın Karayalçın, asıl siz hazır mısınız? Çünkü bugün Ankara sizin bıraktığınız Ankara değil, Ankaralılar da aynı Ankaralılar değil… Çünkü Ankara ve Ankaralılar geçen 15 yıllık Melih Gökçek Döneminde büyük değişim (!) geçirdi… Çünkü bundan 15 yıl önce yapılması daha kolay olacak pek çok düzenlemeyi yapmak, bugün çok daha zor… Bu nedenle yanıt vermeniz gerek, siz hazır mısınız?

Ulaşım Ana Planı doğrultusunda yapılması gereken yatırımlar yerine, yapımcı firmaları zengin etmekten öte somut faydası gözlenmeyen ve kentin ulaşımında düzenleme yapmayı zora sokan kavşak düzenlemeleri ile kent tam anlamıyla kilitlendi. Siz bu kilidi kırmaya hazır mısınız?
Her geçen gün teknolojide büyük değişimlerin yaşandığı çağımızda, 15 yıldır metro tüneli inşa edildiği halde

1 metre yeni metroya kavuşamayan bir kent olarak, bir rekora imza atmak üzere olan Ankara’da, 15 yıl öncesinin teknolojisine dayanan Gökçek tünellerini işler hale getirmeye siz hazır mısınız?

Geçmişte ‘zorunluluktan da olsa’ geçici bir süre meydana dönüştürdüğünüz Kızılay’ı gerçek bir meydana dönüştürmeye, olası tüm karşı çıkışlara rağmen Kızılay’ı yayalaştırmaya, Bakanlıklar’dan Sıhhiye’ye kadar kent merkezini yayalara devretmeye siz gerçekten hazır mısınız?

Heykellere tüküre tüküre gelen bir yönetimin, 15 yıl boyunca kentin değişik bölgelerine saçılan izlerini temizlemeye, 15 yıldır görgüsüzce boyanan Ankara’nın rüküş makyajını silmeye, çağdaş bir kent görünümüne kavuşturmaya, Ankara’yı yeniden “aydınlanmanın başkenti” yapmaya siz gerçekten hazır mısınız?

Yılda bir ay ramazan çadırından ve belediyenin dağıttığı erzaklardan beslenmeye, ücretsiz kömürle ısınmaya, plastik topla, oyuncakla sevinmeye alıştırılan, kentin merkezini bayramdan bayrama bindirildiği ücretsiz otobüslerle görebilen Ankaralıları değişime ikna etmeye, bağımlılıktan beslenen direnişi yok etmeye siz hazır mısınız?

Yaşlılara, hastalara, çocuklara ve engellilere adeta yasaklanan, merdiven çıkamayanın gelemediği, hızlı ve çevik olmayanların gezemediği Ankara kent merkezini, kentte yaşayan her kesimin yararlanabileceği bir niteliğe kavuşturmaya siz hazır mısınız?

Caddeleri, bulvarları otoyola dönüşmüş, kaldırımları araçların ve reklam panolarının işgalinde olan Ankara’nın sokaklarını, kışın çamurlu sudan, yazın tozdan kurtarmaya, yürünebilir kılmaya siz hazır mısınız?
Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, aynı zamanda Osmanlı’nın, Roma’nın, Hititlerin mirasını bir arada barındıran Ankara kentinin tarihi kent merkezini, yaşayanları, kullananları ile birlikte ayağa kaldırmaya, Melih Gökçek yönetiminde geliştirilen Ulus talan projelerini çöpe atmaya siz hazır mısınız?

Başta, dayatılan kentsel dönüşüm projeleri ile yerinden edilen, kiralarını ödeyemez duruma gelen kentsel dönüşüm mağdurları olmak üzere, Ankara içinde barınamaz duruma gelen ve her geçen gün kentten uzaklaşan Ankara yoksullarının barınma sorununu kökten çözmeye hazır mısınız?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk planlı kenti olan Ankara’nın planlarını, noktasal projelerle delen anlayışa son vermeye, plan kararlarını yeniden hakim kılmaya, ısmarlama rant artışlarına son vermeye, alışkanlıklarından vazgeçmeyeceklerini bildiğimiz partili, partisiz haramilere karşı direnmeye hazır mısınız?

Başta Eskişehir Yolu olmak üzere, kentin hemen her ana yolu üzerinde mantar gibi oluşan, ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle kapanma aşamasına gelen, alışveriş merkezlerinin kent içinde bozduğu dengeleri yeniden oluşturmaya, küçük esnafı yok olmaktan, kenti alışveriş merkezi tekellerine teslim olmaktan, Ankaralıları her alışverişten Zahit Akman ve benzerlerinden oluşan ortaklıklara pay aktarmaktan kurtarmaya hazır mısınız?

Bağımlı hale gelmemiş olan Ankaralıların çok büyük bölümü uzun zamandan bu yana böylesi bir değişim için hazır. Ancak merak içindeler, siz böylesi bir değişimi yaratmaya gerçekten hazır mısınız?

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayin-karayalcin-peki-siz-hazir-misiniz_65757.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • KARAYALÇIN'ın hiç de hazır olduğunu düşünmüyorum. GÖKÇEK onu 3 defa nasıl yendiyse 4üncü defa tekrar yenecek. En büyük hata İ.Melih GÖKÇEK'in karşısına KARAYALÇIN'ı çıkarmaktı. Her ne kadar karşısına kim çıkarsa çıksın İ.Melih GÖKÇEK'in ezip geçeceği kesin olsa da bu hata hem CHP nin ANKARA'daki seçim hezimetini hem de İ.Melih GÖKÇEK'in AKP tarafından tekrar ANKARA'da aday gösterilmesini sağlamıştır. YANITLA
  • Ankaranın düştüğü hazin durumla ilgili olarak aklımdan geçen düşünceleri makalenizde buldum.Somut olarak ortaya koyduğunuz fikirlerinize tamamen katılıyorum.Umarım gerektiğince değerlendirilir. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!