Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Yerel Seçim Öncesi Kaçak...

Seçim Öncesi Kaçak Yapılaşmaya Dikkat!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Türkiye'de, seçimler öncesinde gündeme yeniden yapılaşma konusunun taşındığını belirterek, ''Ne yazık ki, seçim öncesi kaçak yapılaşmalar artmaktadır" dedi.

Milliyet Gazetesi
1 Seçim Öncesi Kaçak Yapılaşmaya Dikkat!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Türkiye'de, seçimler öncesinde gündeme yeniden yapılaşma konusunun taşındığını belirterek, ''Ne yazık ki, seçim öncesi kaçak yapılaşmalar artmaktadır" dedi.

Bakır, yazılı açıklamasında, Türkiye tarihinde ilk imar affının 1949 yılında ilan edildiğini ve bu güne kadar da iktidarların defalarca bu yola başvurduklarını anımsattı. Kaçak yapılaşma ve imar aflarının kentlerin adeta kaderi olduğunu belirten Bakır, siyasi iktidarların da kentlerin bugünkü halinin müsebbibi sayıldığını savundu.

Bakır, günümüzde kentlerin ''kaçak yapılaşma, çarpık ve sağlıksız büyüme girdabında bulunduklarını'' ifade ederek, şunları kaydetti:

''Özellikle büyük kentlerimizdeki kaçak yapılaşma oranı ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Bunun en dikkat çeken örneği İstanbul'dur. İstanbul'da binaların yüzde 70'inin kaçak olduğu tespit edilmiştir. Aynı oran Ankara'da yüzde 40, İzmir'de yüzde 60 civarındadır. Adana'nın ise henüz bina envanteri çıkarılmamış olsa da kaçak yapılaşmanın hayli fazla olduğu, özellikle yoğun göç alan diğer kentlerimizle aynı sorunu yaşadığı bilinmektedir.

Adana'nın yaşadığı sorunlar, Çevre ve Orman Bakanlığının raporlarına da yansımış, birinci öncelikli konunun çarpık yapılaşma ve sağlıksız kentleşme olduğu yer almıştır. Çarpık yapılaşma ve sağlıksız kentleşmenin en önemli kriterlerinden birinin de kaçak yapılaşma olduğu gerçeği bütün çıplaklığı ile önümüzde durmaktadır.''

Açıklamasında, ''Ne yazık ki, seçim öncesi kaçak yapılaşmalar artmaktadır. Şimdiden bunun emareleri görülmeye başlandı'' ifadesini kullanan Bakır, ''Her seçim döneminde, şahıslara, hazineye ve yerel yönetimlere ait arsalar adeta talan edilmektedir. İmarlı bölgelerdeki yapılarda ise projeye uygun olmayan çıkmalar, genişletmeler görülmekte, ne ilginç ki, bir süre sonra bütün bu yasal olmayan düzenlemeler yasal dayanağa kavuşmakta, hatta elektrik, su gibi altyapı hizmetleri götürülmektedir'' görüşüne yer verdi.

Kaçak yapılaşmayı tercih eden ve böylece haksız kazanç sağlayan kişi ve kesimlerde ''imar affı'' çıkacak beklentisinin hakim olduğunu belirten Bakır, bunun, seçim dönemlerinin gereği olarak algılandığını bildirdi. Yetkilileri kaçak yapılaşma konusunda uyaran Bakır, yaklaşan genel seçimler düşünülmeden, oy kaygısı ile hareket edilmeden, yasalardan gelen yetki ve sorumlulukların yerine getirilerek bu sorunla mücadele edilmesini istedi.

Bakır açıklamasında, ''seçimi fırsat bilip, kenar semtleri kaçak yapı cehennemine çevirenlere fırsat verilmemesi'' gerektiğini vurguladı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-oncesi-kacak-yapilasmaya-dikkat_86635.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Günümüzde belediyeler kaçak katlara göz yummaktadır. Örnegin unkapanındaki satılan eski tekel binasına komple çekme kat yapılmıştır. Bu haberlerin tv lerden yayınlanmasında fayda var. Çünkü gazete okuyan bir toplum degiliz... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!