Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seçim Yaklaştıkça Ankara Belediyesi İhaleye Doymuyor

Yaklaşan yerel seçimler Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım ve sosyal hizmet ihalelerini 'patlattı'. Yılbaşından bu yana geçen 1.5 ayda yayımlanan ihale sonuç ilanlarına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi 113 milyon 804 bin TL'lik ihaleyi sonuçlandırdı. Oysa söz konusu rakam 2008 yılının ilk 2 ayında sadece 21 milyon TL'ydi.

Referans Gazetesi
Seçim Yaklaştıkça Ankara Belediyesi İhaleye Doymuyor

Yaklaşan yerel seçimler Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım ve sosyal hizmet ihalelerini 'patlattı'. Yılbaşından bu yana geçen 1.5 ayda yayımlanan ihale sonuç ilanlarına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi 113 milyon 804 bin TL'lik ihaleyi sonuçlandırdı. Oysa söz konusu rakam 2008 yılının ilk 2 ayında sadece 21 milyon TL'ydi. Yani Ankara Büyükşehir Belediyesi, alımlarını yüzde 430 artırdı. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ihaleler arasında birinci sırayı ise "yardım paketleri" alıyor.

Kamu İhale Kurulu'nun 1 Ocak-13 Şubat 2009 tarihleri arasındaki "ihale sonuç ilanları" incelendiğinde ortaya ilginç bir durum da çıkıyor. Son 1.5 ayda en çok ihaleyi sonuçlandıran kurumlar arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi önde görünüyor. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan ihalelerin büyük bir kısmının belediye şirketlerine verilmesi de bir başka dikkat çekici boyut. Engellilere yönelik temizlik, sağlık, bakım, onarım servis ve sosyal destek hizmeti ihalesi son 1.5 ayda sonuçlanan ihaleler arasında. 2 milyon 775 bin TL'ye sözleşmesi imzalanan ihale, belediye şirketi olan Belpa AŞ'de kalmış görülüyor. Gençlik merkezleri, çocuk kulüpleri, aile yaşam merkezleri için temizlik hizmeti ihalesi de geçtiğimiz ay sonuçlandı. Toplam 2 milyon 208 bin liralık sözleşme bedeli olan ihaleyi de yine Belpa AŞ kazandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sonuçlandırdığı ihaleler arasında, 23 bin 50 metrekare granit bordür ve 51 bin 705 metrekare granit kaldırım yapılması işi bulunuyor. 12 milyon 734 bin 500 TL bedelli ihale, Kalyon İnşaat'ta kalmış görülüyor.
    
44 milyonluk erzak paketi

Büyükşehir Belediyesi'nin son dönemde dikkat çeken ihaleleri arasında muhtelif temizlik ve gıda malzemesi alımı da bulunuyor. 265 bin adet sıvı bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, banyo sabunu, 2 kiloluk bulgur- kuru fasülye-tahin helva, 5 kiloluk pirinç, 530 bin adet reçel, sıvı yağ, arpa şehriye, 20 paketlik makarna, beyaz peynir gibi ürünlerden oluşan malzeme alımı ihalesi, 44 milyon 883 bin 50 TL'lik bedelle Orpaş Gıda'ya havale edildi. İhaleyle ilgili notta, söz konusu paketlerin Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nca bildirilecek yerlere partiler halinde teslim edileceği belirtiliyor. 2008'de yapılan ihalenin büyüklüğü 2 milyon 400 bin TL ile sınırlı kalırken, 2007 yılında yapılan ihalenin büyüklüğü ise sadece 1 milyon 952 bin 750 lira olmuştu. Bu durumda, bu ihaleyle alınan malın tutarı 20 kata yakın artmış oldu.

2008 yılının ilk 2 ayında büyükşehir belediyesi tarafından "gıda ve temizlik malzemesi dağıtımı", "itfaiye dairesi başkanlığında çalışan personele yemek", "cadde ve bulvarlardaki andezit plaka taş kaplamalarının süpürülmesi", "belediye hizmet binası teşrifi", "vakumlu yol süpürgesi aracı alımı" ve ve "yıllık 22 milyon 500 bin ekmek alımı" ihaleleri sonuçlandırılmıştı.

AK Parti'li Balıkesir Belediyesi'nin erzak dağıtım ihalesi, Yüksek Seçim Kurulu'nun uyarısı ve muhalefetin tepkisi üzerine iptal edilmişti.

Öte yandan DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, AK Parti iktidarı döneminde, "ihaleye fesat karıştırmak", "çıkar amaçlı örgüt kurmak" ve "kendisine ve çevresine rant sağlamak" gibi suçlardan kaç belediye başkanı hakkında soruşturma ve inceleme başlatıldığını sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-yaklastikca-ankara-belediyesi-ihaleye-doymuyor_66673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!