Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Seçimle Alınamayan Kıyılara Yasayla El Koydular

Turizmi teşvik etmeyi amaçladığı öne sürülen torba teklifin ilk gün görüşmeleri tamamlandı. Yerel yönetimlerin kıyı kullanım hakkı elinden alındı, turizm yatırımlarına yeni istisnalar geldi.

yapi.com.tr
Seçimle Alınamayan Kıyılara Yasayla El Koydular

Kültür ve turizmi koruma ile turizm merkezlerinin tespit edilmesine yeni kriterler getiren kanun teklifinde, Cumhurbaşkanı’nın kararıyla belirlenen turizm bölgelerinde özel kuruluşlara yönelik KDV istisnası ve yeni teşvikler içeren düzenleme, muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi. Ayrıca belediyelerin yönetimindeki kıyı bölgelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından el konulacak ve bu bölgelerin yapılaşmasına neden olabilecek madde de komisyonda onaylandı.

BirGün’de yer alan habere göre; teklifteki bir diğer kabul edilen düzenleme ile de turizm işletmelerinin sınırsız yabancı personel çalıştırmasına olanak sağlandı. Bu maddenin onaylanmasının ardından muhalefet milletvekilleri, işsizliğin artacağı eleştirilerinde bulundu.

Otellere servisle havalimanı ve otogarlardan transfer hakkı tanıyan düzenleme ise muhalefetin itirazları üzerine geri çekildi. Böylece belediyelerin kontrolünde olmayan yeni ulaşım araçlarının kentlerde faaliyet yürütmesi engellendi.

CHP Milletvekili Mürsel Alban, komisyonda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın turizm bölgelerindeki altyapı yatırımları ile ilgili sunumunun ardından söz alarak, “Bakan’a kıyak yapılıyor” eleştirilerinde bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik’in Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Oteli’ni satın aldığını anımsatan Alban, bu bölgeye 250 milyon TL tutarında altyapı yatırımı yapıldığını bildirdi. Alban, bu yatırımın Bakan Ersoy’un oteli için yapıldığını iddia ederek, “İspatlarım bunu. Bakan’ın oteline özel yapılan bir altyapı. 250 milyon TL’nin 50 milyon TL’lik kısmı başlatılmıştır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/secimle-alinamayan-kiyilara-yasayla-el-koydular_184818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!