Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Seferihisar Akarca Balıkçı Barınağı Yargıya Taşındı

Seferihisar'ın Akarca mevkiinde yapılması planlanan balıkçı barınağı, bölge sakinleri tarafından yargıya taşındı.

yapi.com.tr
Seferihisar Akarca Balıkçı Barınağı Yargıya Taşındı

İzmir’in Seferihisar ilçesi Akarca mevkiinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayı ile yapılması planlanan balıkçı barınağı projesine bölge halkı tepkili. İki binden fazla yazlık kışlık konutun olması ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın önemli fok yaşam alanları listesinde bulunması sebebiyle Akarca'da yaşayan halk ve çevreciler planın iptali için dava açtı.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; balık çiftliklerini bölgeden arındırdıklarını ifade eden Şehrazat Mercan, “Yaklaşık on iki yıldır Sığacık Koyu'nun, orkinos ve balık çiftliklerinden arındırılması için onlarca davalar açtık ve hepsini kazandık. Yenilerinin gelmesini engelledik. Hala da orkinos için verilen beşinci ÇED Olumlu kararının iptali davamız devam ediyor ve bilirkişi raporunu bekliyoruz. Bu mücadeleyi yürütürken, yerel balıkçılarımızın avlanma alanlarını, balık ve deniz canlılarını korumak birincil hedefimizdir. Biz balıkçıları yine düşünüyoruz ve onların işlerini geliştirmelerini, çalışma alanlarının iyileştirilmesini ve bir barınağa ihtiyaçlarının olduğunun idraki içindeyiz. Ancak seçilen yer, yani Akarca bu iş için doğru mu? Bunun tartışmasını ve yargısal denetimini yapmak zorunlu.” diye konuştu.

 

 

Son olarak Mercan şunları dile getirdi: “ÇED Proje Tanıtım Dosyasında ve plan açıklama raporlarında, açıkça, Akarca'da yapılmak istenen balıkçı barınağının kültür balıkçılığı için de kullanılacağı öngörülmüştür. Bana göre, asıl amaç da budur. Bütün bunları birlikte değerlendirdiğimizde; karada başlayıp geniş bir deniz alanının doldurularak, 195 çarpı 650 metre boyunda dalgakıran ile riskleri haiz olduğu için özel inşaat teknikleri ile yapılmak istenen bu pahalı yapının ne yeri doğru, ne de kapsamı? Balıkçılar bahane. Seferihisar Belediyesi de eminim doğru bir yerde, doğru bir çözüm yaratacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seferihisar-akarca-balikci-barinagi-yargiya-tasindi_180459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!