Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güllük Körfezi’nde İkinci Liman Yapımına Tepkiler Büyüyor

Milas’taki Güllük Körfezi’ne yapılması planlanan ikinci limana tepki gösteren bölge halkına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da destek verdi.

yapi.com.tr
Güllük Körfezi’nde İkinci Liman Yapımına Tepkiler Büyüyor

Milas’taki Güllük Körfezi’nde bulunan mevcut limana ek olarak ikinci bir limanın yapılmak istenilmesi; Milaslı STK’ların ve Körfez kıyı sakinlerinin tepkisine neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Güllük Körfezi’nde yapılması düşünülen ikinci Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesine karşı; Körfezin kıyısındaki Güllük, Kıyıkışlacık, Zeytinlikuyu ve Boğaziçi sakinleri tepki göstererek eylemlilik süreci başlattılar.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; Milas’taki STK temsilcileri, limanın yapılmak istendiği yerin Muhtarı Halis Şahin’le birlikte Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’tan sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü de ziyaret ederek, limanın yapılmaması için kendilerinden destek istediler ve ayrıca bir imza kampanyası da başlattılar.

Bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından başta Milas Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kurumlara yazılar yazılarak; Muğla ili, Milas ilçesi Kıyıkışlacık Mahallesi 394 ada 649 parsele yapılması düşünülen Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesi hakkında iskele yapımı için üçüncü derece sit ve turizm alanı olan bölgenin planlarında mekânsal değişiklik yapılması istenilmişti.

Körfez kenarında yer alan dört yerleşim birimin sakinleri; “Projelendirilen Limanın yaşam alanlarına huzur ve sükûnu bozacak kadar yakın mesafede yer alacağından, ekolojik dengeleri de bozarak yaratacağı gürültü ve kirlilik nedeniyle, balıkçılığa, turizme, çevreye, doğaya, ayrıca arkeolojik SİT alanı olduğundan kültür varlıklarına da verecekleri zarardan dolayı, bu projeye onay ve ruhsat verilmesine, mekânsal planların değiştirilmesine karşıyız. Bu mesele sadece körfezin değil, ülkenin meselesidir. Güllük Körfezi’nde bulunan Kıyıkışlacık, Zeytinlikuyu, Boğaziçi ve Güllük halkı olarak bu projeye tamamen karşıyız; bu projeye onay ve ruhsat verilmesini istemiyoruz.” diyerek tepki gösterdiler ve proje karşıtı eylemliliklerini sürdüreceklerinim açıkladılar.

 

 

 

 

Milas STK temsilcileri ve Kıyıkışlacık Muhtarı Halis Şahin, ilk olarak Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı ziyaret ettiler ve kendisinden projenin hayata geçirilmemesi için destek istediler. Görüşmede, Başkan Tokat tarafından, projeye karşı olduklarına ilişkin bir yazının bakanlığa iletildiği ve Temmuz ayı içinde toplanacak ilk belediye meclisi toplantısında da bunu belediye meclisi kararı haline getireceklerini kaydettiği ifade edildi.

“Hukuksuzluk için mücadele ederiz”
Son olarak Milas STK temsilcileri, Kıyıkışlacık Muhtarı Halis Şahin, Milas ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Ateş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etti. Görüşmede STK temsilcileri ve muhtar Şahin süreci özetleyerek, bu projeye karşı olduklarını ve Büyükşehir olarak kendilerine destek verilmesini istediler. Başkan Gürün, “Doğa hepimizin. Liman konusunda belediye olarak biz de sizin gibi düşünüyoruz.” diyerek şunları söyledi:

“Tarihi İasos antik kentimize, bölgemizin turizmine her şeyden önemlisi insanımızın sağlığına, doğaya zarar verecek olan her şeye karşıyız ve bize verilen yetki çerçevesinde katkı sunmaya hazırız. Projeye karşı olduğumuzu belirttiğimiz yazıyı gönderdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderdiğimiz yazıyı, ilgili teknik birimlerimizin yaptığı teknik incelemeler sonucunda kaleme aldık ve geniş kapsamlı olumsuz bir görüş hazırladık. Her şeye rağmen olumsuz bir durum yaşanacak olursa ve konu adalete intikal ederse, mahkemeye sunulabilecek teknik rapor niteliğinde olumsuz görüş beyan eden bir yazı. Biz ülke ekonomisine katma değer yaratacak her şeyin yanındayız. Ancak insan sağlığına, doğaya zarar vermesi durumunda tabi ki karşısında oluruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gulluk-korfezinde-ikinci-liman-yapimina-tepkiler-buyuyor_180430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!