Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehir Plancıları Nasıl Bölündü?

Gökçek’e sert muhalefetiyle dikkat çeken Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Tarık Şengül geçtiğimiz pazar günü yapılan genel kurulda başkanlığı kaybetti, Gökçek’e muhalif bir kale daha düştü.

Hürriyet Gazetesi
Şehir Plancıları Nasıl Bölündü?

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başta mimarlar ve şehir plancıları odası olmak üzere meslek odalarıyla yıldızının barışık olmadığını bilmeyen yoktur.

Meslek odaları Gökçek’in birçok icraatını kıyasıya eleştirir, Gökçek de meslek odalarının siyasi davrandığı belirterek onları muhalefet partileriyle birlikte hareket etmekle suçlar.

Gökçek’in geçen dönemki belediye başkanlığında meslek odaları, muhalefetten daha çok başını ağrıtmıştı. Bu dönem daha az oy almasına rağmen Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi dışında icraat değerlendirmesi yapan meslek örgütü kalmaması bir ayrıntı olarak gözüme çarpıyordu. Gökçek’e sert muhalefetiyle dikkat çeken Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Tarık Şengül geçtiğimiz pazar günü yapılan genel kurulda başkanlığı kaybetti, Gökçek’e muhalif bir kale daha düştü.

Olayla ilgili biraz araştırma yaptığımda belediye yönetimi şehir plancısı ağırlıklı Çankaya Belediyesi’nin, bu muhalif kaleyi düşürerek Büyükşehir Belediyesi yönetimine yani Gökçek’e, bilerek ya da bilmeyerek bir hediye vermiş olduğunu anladım.

Çankaya “Bir bölen” oldu

Nedir bu hediye özetle anlatayım...

Geçtiğimiz pazar günü yapılan Şehir Plancıları Odası Genel Başkanlığı seçiminde üç grup yarıştı. Mevcut yönetimin bulunduğu Toplum İçin Şehircilik grubu, Katılım Platformu ve Demokratik Oluşum Platformu. Seçimi Katılım Platformu kazandı.

“Çankaya’nın Gökçek’e hediyesi nerede?” sorusunu duyar gibiyim...

Şengül, yönetiminin seçimi kaybetmesinde ve yönetimin ağırlığını karşı gruba kaptırmasının altında Demokratik Oluşum Platformu’nun -az oy almış olsa da- oyları bölmesi yatıyor.

Demokratik Oluşum Platformu gizliden değil açıkça Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen bir listeden oluşuyordu. Listeye bakıldığında Çankaya Belediyesi’nin bir başkan yardımcısı ve belediyenin çeşitli birimlerinde yönetici pozisyonunda isimlerin Demokratik Oluşum Platformu’nda olduğu görülüyor.

Bundan kısa bir süre önce Şehir Plancıları Odası’nın Ankara şubesini de benzer bir çekişmeyle kaybeden “benzer düşüncenin” insanlarının çekişmesi de Gökçek’e bir başka hediye olmuştu.

Muhalif ses yerine gelen yeni yönetimin, geçmiş dönemdeki mesleki eleştirel bakış geleneğini sürdürüp sürdürmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilari-nasil-bolundu_77440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!