Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehir Plancıları Odası: 3. Köprünün Trafiğe Etkisi % 1,5 Olur

İstanbul Boğazı'nda Tarabya-Beykoz arasında yapılacak 3. köprü projesi, rant ve çevre endişelerini de beraberinde getirdi. Çevre örgütleri ve şehir plancıları, 3. köprünün kent içi trafiğin akışını kolaylaştırmayacağını, sadece şehirlerarası transit geçişe yardımcı olacağını söylüyor.

Referans Gazetesi
Şehir Plancıları Odası: 3. Köprünün Trafiğe Etkisi % 1,5 Olur

İstanbul Boğazı'nda Tarabya-Beykoz arasında yapılacak 3. köprü projesi, rant ve çevre endişelerini de beraberinde getirdi. Çevre örgütleri ve şehir plancıları, 3. köprünün kent içi trafiğin akışını kolaylaştırmayacağını, sadece şehirlerarası transit geçişe yardımcı olacağını söylüyor. 3. köprünün İstanbul'un ormanlarını ve su havzalarını önemli ölçüde tahrip edeceğini vurgulayan uzmanlar, "3. köprü trafik yükünü artıracağı için yeni bir köprünün de yapımını tetikleyecek" uyarısında bulunuyor. Köprünün güzergâhını kamuoyuna duyuran ilk isim olan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'se projenin "İstanbul'un katli" anlamına geldiğini belirtiyor.

Köprüyle ilgili haritayı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı by-pass ederek Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hazırladığını iddia eden Tekin, "Kamuoyuna duyurduğumuz belge, İstanbul'un altını üstüne getirecek bir planın haritaya dökülmüş haliydi. Bu belge, gözünü kâr ve rant hırsı bürüyenlerin doğayı nasıl katletmek istediğini gösteriyordu" ifadesini kullandı.
    
Rant sağlandı

Tekin, AK Parti çevrelerinin aksi yöndeki açıklamalarına karşın, son 8 ayda güzergâh üzerindeki arsaların el değiştirdiğini ve bazı çevrelere büyük miktarlarda rant sağlandığını söyledi. Topbaş'ın da 3. köprüye karşı olduğunu öne süren Tekin, "Bir düşünün, köprü planı yapılıyor, buna Başbakan talimat veriyor. Belediye başkanı karşı çıkıyor, köprüyü istemiyor. Bürokratlar 'Burada olmaz, ormanlar yok olur' diyor, imza atmıyor. Kimse 'ormanı katledecek, su havzalarını bitirecek' suç planına ortak olmak istemiyor. Ama Başbakan, 1997'de karşı çıktığı planı hararetle savunuyor" diye konuştu.
    
'Köprü cinayet'

İnşaat Mühendisleri Odası ise Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde üçüncü köprü için "cinayet" dediğini anımsatarak, Erdoğan'ın üçüncü köprüye onay vererek "üçüncü cinayetin" ortağı olduğunu savundu. İMO'dan yapılan açıklamada, üçüncü köprünün, kent trafiğini rahatlatmayacağı, aksine trafik yükünü çoğaltarak yeni bir köprü yapımını tetikleyeceği ifade edildi. Açıklamada, "Üçüncü köprü kentin kuzey bölgelerindeki ormanlık alanların yok olmasına yol açacak, su havzalarını tahrip edecektir. Yeni köprü, sağlıksız ve kaçak yapılaşmayı tetikleyecek, yeni Sultanbeyliler oluşacaktır" eleştirisinde bulunuldu.
    
Trafiğe çare olmaz

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen, 3. köprünün kent trafiğine muhtemel etkisini şöyle anlattı: "3. köprü kuzeyden geçiyor. Yani İstanbul'un köprülerindeki trafik yükünü alabilecek bir köprü değil. Sadece Edirne tarafından gelip Adapazarı tarafına giden şehirlerarası transit trafiği aktarmaya yardımcı olacak. İstanbul trafiğinin içinde bu transit trafiğin payı sadece yüzde 1,5. 2015'e kalmaz 4. köprü gündeme gelir. Boğaz ve çevresinde yeni yapılaşmalara yol açacak köprü yerine İstanbul'un yükünü kaldıracak bir metro projesi ve yatırımına öncelik verilmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilari-odasi-3-koprunun-trafige-etkisi--1-5-olur_71657.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!