Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehircilik Uygulamaları Yaya Değil Araç Odaklı

İl Genel Meclisi Başkanı Emrullah Eren günlerce konuşulacak açıklamalarını ilk kez Ankara Hürriyet’e yaptı. Hem Gökçek’i hem de Çankaya Belediyesi yönetimini eleştiren Eren, "Ben pısayım, öbürü pıssın ne olacak? Git gide kötüye gidecek. Bir müddet sonra illerimizi, ilçelerimizi, ülkemizi yönetecek adam bulamayız. Elin gavurunu çağırırız, ’Gel bizi

Hürriyet ANKARA
Şehircilik Uygulamaları Yaya Değil Araç Odaklı

İl Genel Meclisi Başkanı Emrullah Eren günlerce konuşulacak açıklamalarını ilk kez Ankara Hürriyet’e yaptı. Hem Gökçek’i hem de Çankaya Belediyesi yönetimini eleştiren Eren, "Ben pısayım, öbürü pıssın ne olacak? Git gide kötüye gidecek. Bir müddet sonra illerimizi, ilçelerimizi, ülkemizi yönetecek adam bulamayız. Elin gavurunu çağırırız, ’Gel bizi yönet’ diye" dedi. Eren’in olay yaratacak açıklamaları şöyle:

"Ankara’da yaşayan Ankaralı, Ankara’yı tanımıyor. 1935’te 350 bin kişi için planlanmış şehir bugün 4.5 milyon insanı ağırlıyor. Hızlı göç almasına paralel olarak uygun planlama yapılamadı. Hızlı bir çarpık yapılaşma, gecekondulaşma oluştu. Büyükşehir olduğu için de ulaşımdan tutun günlük ihtiyaçlara kadar sıkıntılar yaşanmaya başladı. Maalesef bu durum İstanbul’da da İzmir’de de aynı. Ben teknik eğitim aldım. Bize ne öğretildiyse Ankara’da tam tersi yapıldı. Ben şehir planlamacı arkadaşlarımla da siyasetçi arkadaşlarımla da zaman zaman bu konuda takışıyorum. Biz yerel yöneticiler insan unsurunu hiçe sayarak olaya motorize gözle bakıyoruz. Yolları otomobillere göre yapıyor, ’Otomobil rahat gitsin’ diyoruz. Oysa yayayı odağa almalıyız. Arabadan inmiyor mu arabadaki? Yayayı değil de dört tekerliğin mutlu gidişini düşünüyoruz.

Hepimiz suçluyuz

Bugün insan yapısına baktığımızda insanların hepsi stresli, psikolojileri bozuk. Çünkü psikolojisini düzeltecek hiç bir yerde pozitif enerji alamıyor. Pozitif enerjiyi şehirde alamıyor, evde alamıyor. Evlerin yapısı içeriye doktor sokacak durumda. Bu çarpık yapılaşmada insanların Ankara’yı tanıması, geçmiş kültürleri öğrenmesi mümkün mü? Nasıl benimseyecek? ’Anadolu’dan derlenmiş toplarlanmış binlerce yıl öncesi eserleri izleyeyim’ diye düşünemiyor.

İnsanlar Ulus’a heykelin karşısına gider, gezer. Köşede bir Meclis binası vardır. Akşam olunca ışıklar hüzünlü yanar, ’Biri gelsin beni ziyaret etsin’ der. Kimse de oranın ilk Meclis olduğunu bilmez. Her gün oradan geçer, minibüse biner ama kafasını çevirip bakmaz. Bunun suçlusu hepimiziz, yöneticiler ve eğitimciler.

Sadece 18 kişi katıldı

2004 yılında İl Genel Meclisi Kültür Turizm Komisyonu başkanıydım. İl Kültür ve Turizm Müdürü’ne telefonla ulaşmak istedim. Sekreteri, "’İl Genel Meclisi’nde Kültür Turizm Komisyonu Başkanıyım’ diyen bir adam sizinle görüşmek istiyor’ demiş. Müdür de ’Yoktur öyle biri. Biri şaka yapıyordur’ demiş. Israr edince görüştü. Düşünün İl Genel Meclis üyesiyle, İl Turizm ve Kültür Müdürü’nün ilişkisi böyle başladı. Ben 4.5 milyon kişinin temsilcisiyim, haberi yok. Tanıştıktan sonra bir heyetle ziyaretlerine gittik, bize çok güzel bir brifing verdiler. Onlar da siyasetçiyi böyle görmeye alışmadıklarını söylediler ve teşekkür ettiler. Sonrasında İl Genel Meclisi’ndeki arkadaşlarıma, ’Biz ili ne kadar tanıyoruz’ dedim. Çıt çıkmadı. Onlara ilk Meclis’ten başlayan, Anıtkabir ve müzeleri içine alan, Ankara Kalesi’yle sonlanan bir şehir turu teklif ettim. Çok sevindiler. O gün geldi, 115 kişiden sadece 18’i bu etkinliğe katıldı. Düşünebiliyor musunuz sadece 18 kişi. Yöneticiler böyleyken halk şehri nasıl tanısın?"

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sehircilik-uygulamalari-yaya-degil-arac-odakli_64236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!