Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sektör 2007'de Umduğunu Bulamadı

İklimlendirme pazarında 2006 yılında gerçekleşen hızlı büyümenin 2007 yılında yakalanamadığını belirten uzmanlar, temmuz ayındaki genel seçimler ile Kuzey Irak konulu belirsizliklerin tüketiciyi harcama kararı vermekten uzaklaştırdığını belirttiler.

Cumhuriyet Gazetesib>İklimlendirme pazarında 2006 yılında gerçekleşen hızlı büyümenin 2007 yılında yakalanamadığını belirten uzmanlar, temmuz ayındaki genel seçimler ile Kuzey Irak konulu belirsizliklerin tüketiciyi harcama kararı vermekten uzaklaştırdığını belirttiler. İSKİD Dernek Müdürü Yüksel, iklimlendirmede üretim üssü haline gelen Türkiye'de bu açığın 2008 yılında kapanacağını söyledi. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Müdürü Hüseyin Yüksel , 2007 yılı için yüzde 20 büyüme öngördüklerini ancak siyasi nedenlerden dolayı iyi bir sezon geçiremediklerini kaydetti. Yüksel 2008 yılı için sektörde önemli bir büyüme beklediklerinin altını çizerek "Türkiye dünya'da yüzde 2 Avrupa'da 12'lik pazar payına sahip. İklimlendirme sekröründe konumu itibarıyla cazip bir pazar olan ülkeye artık girmemiş uluslararası oyuncu kalmadı. Ama sektör içerisinde yine büyük satın almalar bekleniyor" dedi.

Yılda 54 milyar doları bulan dünya iklimlendirme pazarında en büyük üreticinin de tüketicinin de ABD olduğunu belirten Yüksel, Türkiye'de 1998'den bu yana 15 kat büyüdüğünü söyledi. Yüksel şöyle konuştu: "Türkiye iklimlendirme pazarı1.750 milyon dolar olarak kayda geçti. Bu rakamın içinde bireysel klimaların payı yüzde 50'ye yaklaşıyor. İç pazarda yerli ürünün cirosal oranı ise üçte iki. Klima santralı, eşanjör, endüstriyel ve ticari soğutma ve fan gibi ürünler yerli, soğutma grubu, kanallı klimalar gibi ürünlerde ise ithalat ağır basıyor. 2006 yılı split klima iç pazarında yerli ürünler ile ithal ürünler pazarı yaklaşık eşit paylaştı. Yerli imalatın üçte biri ise ihraç edildi." Dünya klima pazarının 54 milyar dolar olarak belirlendiği İSKİD verilerine göre, Türkiye'nin dünya klima pazarındaki oranı yüzde 2.5 olarak kayda geçiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektor-2007de-umdugunu-bulamadi_57956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!