Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sektörler Borçlarını Döndürmekte Zorlanıyor

Küresel krizin etkisiyle sektörel nakdi krediler geçen yıla göre genel olarak gerilerken takibe düşen kredilerde rekor düzeyde artış yaşandı. 2009 yılı Haziran ayı itibarıyla metal ve işlenmiş maden sektöründe takibe düşen kredilerin oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 180 artarken, ziraat ve balıkçılık sektöründe bu oran yüzde 109’a,

Cumhuriyet Gazetesi
Sektörler Borçlarını Döndürmekte Zorlanıyor

Küresel krizin etkisiyle sektörel nakdi krediler geçen yıla göre genel olarak gerilerken takibe düşen kredilerde rekor düzeyde artış yaşandı. 2009 yılı Haziran ayı itibarıyla metal ve işlenmiş maden sektöründe takibe düşen kredilerin oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 180 artarken, ziraat ve balıkçılık sektöründe bu oran yüzde 109’a, inşaat sektöründe yüzde 91’e yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haziran ayı itibarıyla sektörel bazlı kredilere ilişkin verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre, takipteki kredilerin sektöre yönelik verilen kredilere oranı geçen yıla göre rekor düzeyde arttı.

Sektörlere yönelik nakdi kredilerin genel olarak gerilediği veya önceki yıllara göre artış hızlarının sınırlı kaldığı dönemde, takipteki kredilerde en büyük artış yüzde 180’le metal ve işlenmiş maden sektöründe oldu. Onu yüzde 109’luk artışla ziraat ve balıkçılık sektörü, yüzde 91’le inşaat sektörü izledi. Aynı dönemde toptan ticaret ve komisyonculuk sektöründe takibe düşen sektörel kredilerdeki artış yüzde 82, turizmde yüzde 60 ve gıda sektöründe yüzde 29 oldu.

İnşaat sektörü, haziran ayı itibarıyla bankacılık kesiminden Türkiye genelinde 15 milyar 445.6 milyar TL kredi kullanırken, aynı dönemde inşaat sektöründe dış piyasaya yönelik verilen kredi miktarı 6 milyar 330 milyon TL oldu.

Yurtdışına verilen kredilerin ise bu dönemde 17 milyon TL’si takibe düştü. İnşaat sektöründe kredilerin takibe düşme oranı iç piyasada yüzde 6 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde sektöre yönelik verilen kredilerden en büyük payı iç piyasada yüzde 40’ını toplayan İstanbul, takibe düşen kredilerin ise yüzde 39’unu barındırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorler-borclarini-dondurmekte-zorlaniyor_71436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!