Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sektörler Kamu İhale Yasası Dışı Kalmaya Çalışıyor

Kamu İhale Yasası'nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası'na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.

Referans GazetesiKamu İhale Yasası'nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası'na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.

Bilgi veren kaynaklar, çeşitli kurumların Kamu İhale Yasası'ndan muaf olmak için hazırlık yaptıklarını ve TBMM'de tasarının görüşmeleri sırasında bu tür sürpriz düzenlemelerin gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydediyor. Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yapan düzenlemenin bu yasama yılı içinde TBMM'den çıkması öngörülüyor.
    
Tasarı delikleri büyütüyor

TBMM'deki görüşmeleri sırasında yeni deliklere neden olabileceği kaygısı taşınan Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yapan düzenleme, mevcut haliyle de birçok yeni delik açıyor. Tasarı, halen sağlıkta uygulanan ve idarelere istedikleri koşulda istedikleri firmadan alım yapmalarına olanak sağlayan çerçeve anlaşmayı kamunun geneline yayıyor.

Buna göre artık herhangi bir kamu idaresi ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet alımlarının yanı sıra yapım işlerinde dahi açık ihale veya belli istekliler arasında ihale usulünü uygulamak kaydıyla 4 yıla kadar varan sürelerde çerçeve anlaşma yapabilecekler. Düzenleme ile sağlık hizmeti sunan kanun kapsamındaki idarelerin teşhis ve tedaviye yönelik olarak birbirlerinden yapacakları mal ve hizmet alımları da Kamu İhale Kanunu'ndan istisna ediliyor. Tasarı, Kamu İhale Kurumu'nun inceleme yetkisini de sınırlıyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorler-kamu-ihale-yasasi-disi-kalmaya-calisiyor_61708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!