Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sel Ödeneksizlikten Önlenememiş

Devlet Su İşleri, selle mücadele konusunda belirlediği hedeflerin hiçbirine ulaşamadı. Hedefe ulaşamama gerekçeleri arasında ‘tasarruf önlemleri nedeniyle bütçe ödeneklerinin kısıtlanması’ gösterildi.

yapi.com.tr
Sel Ödeneksizlikten Önlenememiş

Bursa Kestel’deki beş kişinin öldüğü, bir kişinin kaybolduğu sel felaketinde, derelerin yeterince ıslah edilmemesi ve altyapı eksikliğinin büyük etkisi oldu. Devlet Su İşleri (DSİ), taşkın önlemeye yönelik çalışmaların tümünü ödenekleri kesildiği için yapamadığını bildirdi.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan performans sonuçlarına göre “Yerleşim yerleri ve tarım arazilerinde taşkın sularının oluşturacağı zararları kontrol altına alma” hedeflerinin çok gerisinde kalındı. Akarsularda ıslah ve taşkın kontrolü tesisleri inşa edilmesi ve mevcut tesislerin devamlılığının sağlanması hedefinin gerçekleşme oranı yüzde 34 oldu. Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre; yıl içerisinde yılbaşı ödenekleri üzerinden tasarrufu gidilmesi nedeniyle yüklenicilerin acz içine düştüğü ifade edilen faaliyet raporunda, ayrıca kamulaştırma sorunları nedeniyle de ıslah güzergâhlarının tesliminde gecikmeler yaşandığı ifade edildi.

240 yerleşim yerinde planlanan taşkını önleme faaliyetlerinde de hedefe ulaşılamadı. 61 yerleşim yerinde önlem alınamadığı bunda da ödeneklerde tasarruf önlemlerinin etkili olduğu bildirildi. 70 taşkın tesisinin bakım ve onarımının yapılması planları da aksadı. Bunlardan 34’ünde bakım ve onarım yapılabildi. Taşkın önleme ve sonrasında etkili olan makine ve ekipmanların etkili şekilde kullanılması hedefinin de personel yetersizliği ve ilave görevler nedeniyle gerçekleşemediği bildirildi.

Raporda taşkınlarla ilgili şu değerlendirme yapıldı: “Taşkınlardan kaynaklanan ekonomik kayıp her yıl ortalama 100 milyon dolara ulaşmaktadır. Özellikle son yıllarda düzensiz ve pik yağışların artması nedeniyle yaşanan taşkınlarla, şiddetli lodos ve depremler sonucu ortaya çıkan zararların giderilmesi ve uzun yıllar gereği gibi yapılamayan ve yerleşim birimlerinden geçen taşkın tesisleri onarımlarının tamamlanabilmesi için yeterli ödeneğin temin edilmesi gerekmektedir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sel-odeneksizlikten-onlenememis_180590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!