Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Doğal Afet” Göz Göre Göre Gelmiş

Anayasa Mahkemesi, Samsun’da 2012 yılında meydana gelen sel felaketinde yaşamını yitirenlerin yakınlarına tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

yapi.com.tr
“Doğal Afet” Göz Göre Göre Gelmiş

Yüksek Mahkeme, Samsun Canik’te sekiz yıl önce yaşanan sel felaketine ilişkin yargının verdiği takipsizlik kararı üzerine yapılan başvuruyu sonuçlandırdı. AYM, soruşturmanın yeniden başlatılmasına hükmetti. Felakette sorumluluğu olduğu belirtilen kamu görevlilerine ilişkin takipsizlik kararı ile yaşam hakkının ihlal edildiğini tespit eden AYM, felakette yakınlarını kaybeden başvuruculara 40 bin TL tazminat ödenmesini istedi.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; AYM’nin, “Bilirkişi raporlarındaki tespitler idari ve yargısal merciler tarafından yapılan değerlendirmeler ve kamu makamlarının sorumluluklarını ortaya koyan verilere rağmen Başsavcılık tarafından DSİ yetkilileri hakkında takipsizlik kararı verilmiştir” değerlendirmesinde bulunarak bozduğu kararın detayları, olaydaki ihmali de gözler önüne serdi. İnşaat mühendisi, yüksek çevre mühendisi, yüksek jeoloji mühendisi ve bir mimardan oluşan bilirkişi heyetinin sel felaketinin yaşandığı TOKİ konutlarına yönelik Ağustos 2012’de hazırladığı rapora AYM’nin kararında yer verildi.

Kapan yetersiz kaldı
Bilirkişi raporunda, TOKİ projesinin eksiklikleri ile ilgili şu tespitlere yer verildi: “Bodrum katlarının pencere önünde bulunan alanda biriken suyun tahliyesi için kapalı sistem yerine açık sistem kullanılması gerekmektedir. 100 yıllık fezeyan debisi 155 metreküp/saniye olan akarsu yatağına 710 metreküp/saniye debi su gelmesi nedeniyle ıslah çalışmaları ve kapan yetersiz kalmıştır. Çöp istasyonu, sel kapanı ile akışı düzenleyen suyu biriktirip üzerinden savaklaması sonucu çöplerin taşmasına neden olmuş ve taşkının oluşmasında başrol oynamıştır. Gelen su miktarı ne olursa olsun sel kapanında çökme, göçme ve bozulma olmamalıdır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogal-afet-goz-gore-gore-gelmis_181162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!