Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sel Taşkınlarını Önleyecek Eylem Planı Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sel taşkınlarıyla mücadele başlatıyor. Bakan Kurum, "Sel taşkınlarının verdiği zarara karşı ülke genelini kapsayan stratejik eylem planı hazırlayacağız" dedi...

yapi.com.tr
Sel Taşkınlarını Önleyecek Eylem Planı Geliyor

Başta Karadeniz olmak üzere sel ve taşkınlara karşı tüm bölgelerimiz için ‘Sel Taşkınlarıyla Mücadele Eylem Planı’ hazırlanacak.

Akşam'dan Yelda Gökdağ'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye için bir stratejik eylem planı hazırlamak istiyoruz. Bu eylem planı da bundan sonraki süreçte yapacağımız planlarda, uygulamalarda da artık şehirlerin, belediyelerin dikkate alması noktasında kararlı durmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaptırımlar getirilecek
Türkiye'de son yıllarda artan yağışla pek çok kenti vuran sel taşkınlarına karşı ulusal çapta bir eylem planı geliyor. Hazırlanan bu planla, özellikle sel taşkınlarına neden olan sebepler tespit edilerek, belediyelere önemli yaptırımlar getirilecek. Karadeniz gibi, taşkınların can kayıplarına neden olduğu bölgelerde özellikle dere yatakları çevresinde yapılaşmanın önüne geçilecek.

Betonlaşma azalacak
Yine belediyelerden, sel taşkınına neden olan betonlaşma oranının azaltılması ve altyapı çalışmalarının doğa koşullarına uygun olarak revize edilmesi istenecek. Bakan Kurum, tüm Türkiye için ulusal çapta bir eylem planı hazırlamak istediklerini ifade etti.

"Kararlı duracağız"
Bakan Kurum konuyla ilgili şunları söyledi; "Türkiye’de metrekareye düşen yağışların bir anda belki yıllık miktar kadar olması, taşkınların şehre verdiği zararlara ilişkin tüm Karadeniz, tüm Türkiye için bir stratejik eylem planı hazırlamak istiyoruz. Planlamalama ve uygulamalarda da artık belediyelerin dikkate alması noktasında kararlı durmak istiyoruz"

 

Betonlaşma azalacakYine belediyelerden, sel taşkınına neden olan betonlaşma oranının azaltılması ve altyapı çalışmalarının doğa koşullarına uygun olarak revize edilmesi istenecek. Bakan Kurum, tüm Türkiye için ulusal çapta bir eylem planı hazırlamak istediklerini ifade etti.
"Kararlı duracağız"Bakan Kurum konuyla ilgili şunları söyledi; "Türkiye’de metrekareye düşen yağışların bir anda belki yıllık miktar kadar olması, taşkınların şehre verdiği zararlara ilişkin tüm Karadeniz, tüm Türkiye için bir stratejik eylem planı hazırlamak istiyoruz. Planlamalama ve uygulamalarda da artık belediyelerin dikkate alması noktasında kararlı durmak istiyoruz"

http://www.yapi.com.tr/haberler/sel-taskinlarini-onleyecek-eylem-plani-geliyor_168912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!