Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selahaddin'e Türk Şirketi Diga Havalimanı Yapacak

Irak’la Türk Diga Şirketler Grubu arasında imzalanan sözleşmenin ardından Irak’ın Selahattin Kenti’nde yapılacak havaalanı inşaatı start alıyor. Tahmini bedeli 250 milyon doları bulan havaalanı projesi, iş dünyasına Irak’la güvenli ticaretin kapısını aralayacak. Bağdat’a 150 kilometre, Kerkük’e 80 ve Süleymaniye’ye de 120 kilometre mesafede

Radikal Gazetesi
1


Irak’la Türk Diga Şirketler Grubu arasında imzalanan sözleşmenin ardından Irak’ın Selahattin Kenti’nde yapılacak havaalanı inşaatı start alıyor. Tahmini bedeli 250 milyon doları bulan havaalanı projesi, iş dünyasına Irak’la güvenli ticaretin kapısını aralayacak. Bağdat’a 150 kilometre, Kerkük’e 80 ve Süleymaniye’ye de 120 kilometre mesafede yapılacak olan Selahaddin Havaalanı, konumu itibariyle stratejik bir bölgede yer alacak. Dini turizm alanlarına gidiş gelişi kolaylaştıracak olan havaalanı ticaret ve iş için Bağdat, Kerkük ve Selahaddin gibi şehirleri ziyaret etmek isteyen iş adamlarına da güvenli geçiş sağlayacak.

ICAO standartlarına göre kurulmuş iki adet pisti barındıracak olan havaalanında sezon uçuşları ve yurt içi uçuşlar iki küçük terminal, uluslararası uçuşlar için de ana terminal bulunacak. Selahaddin Uluslararası Havaalanının ilk yıl ortalama 2 milyon yolcuyu karşılaması beklenirken sonraki yıllarda kapasitesinin iki katıda çıkacağı belirtiliyor. Şehir ve havaalanı arasındaki ulaşım, havaalanı için gerekli enerji ve güvenlik Selahaddin Valiliği tarafından karşılanacak. Havaalanı finansı, inşaatı ve işletmesi ise Türk şirketi Diga Şirketler Grubu tarafından gerçekleştirilecek. Türk mimar ve mühendisleri tarafından tasarlanacak olan havaalanı projesinin tahmini bedelinin ise 250 milyon doları aşması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selahaddine-turk-sirketi-diga-havalimani-yapacak_70270.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Diga Group'u duyan var mı arkadaşlar? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!