Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selamet Han Butik Otel Oluyor!

Vakıflar Yasası'nda yapılan değişiklikle Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na iade edilen Sirkeci'deki Selamet Han, butik otel oluyor.

yapi.com.tr
Selamet Han Butik Otel Oluyor!

Girişimci Kemal Alten tarafından kiralanan tarihi bina, yapılacak restorasyonun ardından butik otel ve restoran olarak hizmet verecek. Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, Selamet Han'dan elde edecekleri geliri, hastane ve huzurevi hizmetlerini geliştirmek için kullanacaklarını söyledi.

Yasa değişikliği oldu

Ermeni işadamı Kalust Gülbenkyan tarafından 1953'te Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na bağışlanan İstanbul Eminönü'ndeki Selamet Han'ın mülkiyeti 1994'te açılan dava sonucunda Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti. Vakıf, Selamet Han'ın iadesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu, ancak dava reddedildi. Yıllarca bakımsız kalan Selamet Han'ın kaderi, 27 Şubat 2008'de yürürlüğe giren 5737 sayılı yeni Vakıflar Kanunu ile değişti. Azınlık vakıflarının, zamanında çeşitli nedenlerle el konulan gayrimenkullerinin iadesine olanak sağlayan yasa değişikliğinin çıkmasından hemen sonra, azınlık vakıfları da taşınmazlar için iade başvurusu yaptı.

Alt kat restoran

2011'de iadesi yapılan tarihi bina, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı tarafından girişimci Kemal Alten'e kiraya verildi. Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, tarihi binanın alt katının restoran, diğer katlarının ise butik otel olarak hizmet vereceğini belirtti. Otelin, binada yapılacak restorasyonun ardından hizmete gireceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selamet-han-butik-otel-oluyor_113808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!