Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selçuklu Kapıları "Gizli Operasyon"la Döndü!

1998'de Aksaray'daki Ulu Cami'den çalınarak yurt dışına kaçırılan Selçuklu mimarisinin nadide örneklerinden minber kapı kanatları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geri getirildi. Kapıların hangi ülkede bulunduğu, "devamının gelme ihtimali" nedeniyle açıklanmıyor.

yapi.com.tr
Selçuklu Kapıları "Gizli Operasyon"la Döndü!

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Aksaray Ulu Cami’den 1998 yılında çalınarak yurt dışına kaçırılan minber kapı kanatları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye ’ye geri getirildi. Devamının gelme ihtimalinden dolayı hangi ülkeden getirildiği şimdilik gizli tutulan minber kapıları, Selçuklu ahşap sanatının en güzel örneğini teşkil ediyordu. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik “Eserlerimizin ait olduğu topraklara iadesinin sağlanması noktasındaki kararlılığımız sonuna kadar devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Ülkemizden yasadışı yollarla çıkarılarak, yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için Bakanlığımızca sürdürülen çalışmalar başarılı sonuçlar veriyor. Son 10 yılda ülkemize 4000’den fazla eserin iadesi sağlanmış, bundan sonra da çalınan eserlerin getirilmesi konusunda bakanlık çalışmalarını sürdürüyor.

Aksaray’da 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Mimar Mehmet Firuz Bey’e yaptırılan Ulu Cami’nin en büyük özelliği abanozdan yapılmış, Selçuklu devri ahşap işçiliğinin şaheser örneği olan minberidir. Minberin üstündeki aynalıkta ve kapının sövelerindeki kitabelerden, eserin Anadolu Selçuklularının ikinci hükümdarı, Sultan I. Kılıçaslan’ın oğlu, Sultan I. Mesud’un hükümdarlık yıllarında (1116-1156) yapıldığı anlaşılıyor. Minberin, bugün yıkılmış olan başka bir camiden alınarak Ulu Cami’ye taşındığı sanılıyor.

22 Şubat 1998’de yatsı namazından sonra camide gizlenen hırsızlar tarafından yerinden sökülerek götürülen minber kapısının kanatları, 15 yıldır Interpol aracılığıyla aranıyordu. Hakkında çalıntı ve polis kayıtları bulunan kapı kanatları piyasaya sürülmemiş ve böylelikle unutulduktan sonra alıcılara gösterilmeye başlanmış. Bakanlık müfettişlerince takibi yapılan eser bir ihbar üzerine operasyon yapılarak el konuldu. Operasyon yapılan ülkede takibi yapılan kültür varlıkları olduğundan bakanlık ülke ismini gizli tutuyor. Eser geçen ay ülkemize getirilerek Ankara Etnografya Müzesi’nde koruma altına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selcuklu-kapilari-gizli-operasyonla-dondu_114766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!