Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selin Çaresi AKP’ye Takıldı

Edirne başta olmak üzere Trakya’da hemen her yıl yaşanan sel felaketinin önüne geçilmesi için projelendirilen ve 1968 yılından bu yana yapılması öngörülen Suakacağı Barajı’nın, “kamulaştırma bedeline” takıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
Selin Çaresi AKP’ye Takıldı

Edirne başta olmak üzere Trakya’da hemen her yıl yaşanan sel felaketinin önüne geçilmesi için projelendirilen ve 1968 yılından bu yana yapılması öngörülen Suakacağı Barajı’nın, “kamulaştırma bedeline” takıldığı ortaya çıktı. Beton gövdesi Türkiye tarafında, su havzası ise Bulgaristan tarafında kalacak olan baraj için yürütülen görüşmelerde, AKP, Bulgaristan’a gölet havzasında kalacak yaklaşık 5 bin dönümlük arazinin kamulaştırma bedelini ödemek istemeyince barajın yapımı gerçekleştirilemedi.

38 yıldır gündemde olan, halen fizibilite çalışmaları süren ve son yıllarda teknik çalışmaları hızlandırılan Suakacağı Barajı’nın Türkiye ile Bulgaristan sınırında yapılması planlanıyor. Suakacağı Barajı çalışmalarına 28 Mayıs 2005’te başlandı. 5 Aralık 2006’da iki ülke yetkilileri, Sofya’da bir araya gelerek baraja ilişkin mutabakat muhtırası imzaladı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı, projenin yapımı ile ilgili İkili İşbirliği Anlaşma Taslağı’nı Bulgaristan’a iletti.

CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız’ın verdiği bilgiye göre Bulgaristan söz konusu barajda üretilecek elektriğin bir bölümü ile baraj göletinde faaliyet gösterecek balıkçılık kooperatifinin tüm hakkını istedi. Bulgaristan arazinin kamulaştırma bedelini de Türkiye’den talep etti. AKP, elektrik paylaşımı ve kooperatif konusunda talepleri olumlu karşıladı, ancak kamulaştırma bedelini ödemeye “hayır” demesi nedeniyle anlaşma nihai sağlanamadı.

Dışişleri uyarmış

Öte yandan, sel baskınları konusunda Dışişleri Bakanlığı’nın Bulgar muhataplarını çok önceden uyardığı, Bulgar yönetiminin de “Gerekli önlemleri alırız” yanıtı verdiği öğrenildi. Bulgaristan’ın aldığı önlemler ve yaptığı işbirliğinden Türkiye’nin memnun olduğu belirtilirken halen Arda üzerindeki üç barajın birinden su verildiği, diğer ikisinin kapaklarının kapalı olduğu bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selin-caresi-akpye-takildi_76672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!