Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Selzedeye Faizsiz Yeni Ev Kredisi Verilecek

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Meclis'te bir soru önergesine verdiği cevapta, İstanbul'da eylül ayında meydana gelen sel felaketinde zarar gören afetzede hak sahiplerinden, evini, EYY (Evini Yapana Yardım) metoduna göre yapmak isteyenlere, faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli kredi verileceğini açıkladı.

Zaman Gazetesi
Selzedeye Faizsiz Yeni Ev Kredisi Verilecek

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Meclis'te bir soru önergesine verdiği cevapta, İstanbul'da sel felaketi sonrası evini kaybeden vatandaşlara 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli kredi verileceğini açıkladı.
 
İstanbul'da, eylül ayında meydana gelen sel felaketinde zarar gören afetzede hak sahiplerinden, evini, EYY (Evini Yapana Yardım) metoduna göre yapmak isteyenlere, faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli kredi verilebilecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın İstanbul'daki selin ardından yapılan çalışmalar ve afetzedelere yönelik yardımlarla ilgili soru önergesine cevap verdi. Demir'in verdiği bilgiye göre, selin ardından yapılan hasar tespit çalışmasında, 99 konut, 6 iş yeri, 21 depo ve 16 ahırın yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğü, 7 konutun orta hasar, 260 konut ve 69 iş yerinin de az hasarlı olduğu tespit edildi. Selde, 5 bin 306 eşya da zarar gördü. Hasar tespit çalışmalarında, sanayi tesis binalarında yapısal hasar bulunmadı. Buralarda yalnızca eşyanın zarar gördüğü belirlendi. İSKİ'nin belirlediği altyapı hasar miktarı ise 16 milyon 735 bin 644 işletme hasarı, 47 milyon 509 bin 110 derelerin temizliği, 5 milyon 87 bin 879 içme suyu ve 28 milyon 751 bin 574 yol olmak üzere, 98 milyon 84 bin 207 lira oldu.

Selden zarar gören ilçelerin eski haline getirilmesi amacıyla konut yapımı için yer seçimi çalışmaları da yapıldı. Çatalca ilçesi İzzettin köyünde, mülkiyeti Hazine'ye ait olan ilk yer tespitinin ardından yer seçim protokolü düzenlenerek ilgili kurumlara gönderildi. Yer seçim protokolünün onaylanmasından sonra harita, plan, aplikasyon ile jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları gerçekleştirilerek konut yapımına başlanılacak. İsteyen afetzede hak sahiplerine, TOKİ tarafından Küçükçekmece'de yapılan ve yapımı devam eden konutlardan, 85 metrekare olanlar 85 bin, 76 metrekare olanlar ise 75 bin liradan 1 yıl içinde hazır konut temin edilecek. Evini, Evini Yapana Yardım (EYY) metoduna göre yapmak isteyen hak sahibi afetzedelere, faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli olarak EYY kredisi temin edilecek.

İş yerinden hak sahibi olan afetzedeler için de imkan sağlanacak. Bu kişilere de 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli yüzde 4 faizle inşaat kredisi verilebilecek. İş yerinin EYY metodu ile yapılması durumunda ise 10 bin lira iş yeri kredisi verilebilecek. Aynı metotla orta hasarlı iş yerlerinin onarılması için 7 bin, konut onarımı için 10 bin lira kredi imkanı sağlanabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selzedeye-faizsiz-yeni-ev-kredisi-verilecek-_75268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!