Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şener’den Müze’ye 3 Trilyon

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Prof. Ferit Özşen, odamda bana bir müjde verdi. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Müze’nin onarılması için 3 trilyon verilmesini sağlamış. Gelecek yıl da 3 trilyon vereceklerini söylemiş.

Hürriyet Gazetesi/Doğan HIZLANimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Prof. Ferit Özşen, odamda bana bir müjde verdi. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Müze’nin onarılması için 3 trilyon verilmesini sağlamış. Gelecek yıl da 3 trilyon vereceklerini söylemiş.

Şener, Müze’yi ziyaretinden önce de Ernst H. Gombrich’in ünlü kitabı Sanatın Öyküsü’nü okumuş. Geldiğinde bu alanın kitaplarını ona göndermelerini, gelecek sefere daha bilgili bir ziyaret yapabilme dileğinde bulunmuş.

Şimdi önce, akan tavan onarılacak. İki büyük salonun döşemesi, parkeler yenilenecek. Şu anda Ferit Özşen’in söylediğine göre Şeker Ahmet Paşa Salonu’nda sadece 66 parça eser sergilenebiliyor. Müze’nin ziyaret saatleri de 09.00 ile 16.00 arası. Pazar, pazartesi de kapalı.

Müdürün belirttiğine göre, yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanmış, yeniden kadro kurulacak, yeni bir bütçe yapılacak. Ondan sonra Müze’nin açılış kapanış saatleri de ayarlanacak.

10826 eserin bulunduğu müze
Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde 10826 eser bulunuyor, sergilenen eser sayısının 66 olduğunu düşündüğünüzde, Müze’nin parasızlık yüzünden ne hale geldiği anlaşılır.

Müze’de ayrıca 11 ikon, 170 hat, gravür depolarda saklanıyor. 560 tane Amadeo Preziosi baskısının da envanteri hazırlanıyor. Böylece bu eserlerle birlikte rakam 11400’e yükseliyor.

Yeni depoların donanımını Bilgi Üniversitesi sağladı
Arka depodaki eserler, 5 tane ön depoya taşındı. Bu depoların raflarının, havalandırma sistemlerinin yapımını Bilgi Üniversitesi üstlendi. Tahmini bir hesaba göre Bilgi Üniversitesi bu çalışmalar için 65-70 bin YTL para ödedi.

9300 metre karelik Müze’nin deposundaki eserlerin büyük bir bölümünü sergileyebilmesi için, en az 20.000 dolara ihtiyacı var.

Müze’nin derneği yasa gereği, Müze’den ayrıldı. Ancak yardım yapmak isteyenler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi muhasebesine, "Müzenin giderlerinde kullanılmak şartıyla" ayni ve nakdi yardım yapabilirler.

* * *

Müdür Ferit Özşen, bütün bu yapılanların geçici olduğunu belirtiyor. Ellerindeki eserleri sergileyebilecekleri, tam donanımlı yeni müze yeri için özellikle Büyükşehir Belediyesi’nden yardım bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/senerden-muzeye-3-trilyon_48134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!