Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Senoz Vadisi’nde 13’üncü Dava!

Rize’nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın HES projesi için verdiği ‘ÇED olumlu’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldı. Senoz Vadisi’nde daha önce HES’lere karşı açılan tüm davaları kazanan yöre halkı, 13’üncü davayı açmış oldu.

yapi.com.tr
Senoz Vadisi’nde 13’üncü Dava!

DHA'nın haberine göre, Senoz Vadisi’nde İyon Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Kayalar HES projesiyle ilgili çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 26.11.2007 tarihinde alınan, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı ile başladı. Ancak Senoz sakinleri, bakanlığın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesinde dava açtı. Çevresel etkilerin gözardı edildiğini belirleyen, vadide havza planlaması gerektiği yönündeki gerekçeleri haklı bulan mahkeme, 11.12.2009 tarihinde oy birliği ile yürütmeyi durdurma, ardından da iptal kararı verdi.

15 sayfadan oluşan dava dilekçesinde Bakanlığın onay verdiği ÇED raporunun masa başında hazırlandığına dair iddialara yer verdiklerini ifade eden Tema Vakfı Çayeli Temsilcisi Ahmet Ali Kork, ortaya koydukları tespitlerle bu durumun Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED süreçlerinin nasıl bir anlayışla yürütüldüğünü açıkça ortaya  koyduğunu söyledi. Kork, “ÇED sürecinde yapılan halkın katılımı toplantısında yaşananlara dosyada yer verilmediği gibi vatandaşların yazılı olarak ilettiği görüşler de dosyada yer almadı. Dava dilekçesinde ifade ettiğimiz gibi vatandaşı bilgilendirme toplantısı ve bilgilendirme adına yapılan ilanlar sadece formaliteyi tamamlama adına yürütülmüş, yasa ve yönetmeliklerin ruhuna uygun bir ÇED süreci işletilmemiştir. ÇED dosyasında önceki mahkeme süreçlerinden, Danıştay kararlarından bahsedilmemiş, kararlar gözden kaçırılmak istenmiş. ÇED dosyasını hazırlayanlar mahkeme kararlarını, süreçte yaşananları görmeden dosyalarını hazırladılar. İyi de Bakanlık yaşanan gerçekleri nasıl göremez?” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/senoz-vadisinde-13uncu-dava_120017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!