Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seramik, Dijital Baskıyla Sanata Dönüşüyor

Eskişehir’de Kurulu Yurtbay Seramik fabrikasının bir süre önce başladığı dijital baskı teknolojisiyle oluşturduğu ürünler, genellikle banyo ve mutfakta kullanılan seramiği evlerin diğer odalarının da kullanılabilen aksesuar yaptı.

yapi.com.tr / AA
Seramik, Dijital Baskıyla Sanata Dönüşüyor

Fotoğraf: Hüseyin Tıraş

Eskişehir’de Kurulu Yurtbay Seramik fabrikasının bir süre önce başladığı dijital baskı teknolojisiyle oluşturduğu ürünler, genellikle banyo ve mutfakta kullanılan seramiği evlerin diğer odalarının da kullanılabilen aksesuar yaptı.

Üretimine yılda 3,5 milyon metrekare kapasiteyle başlayan ve her yıl yeni yatırımlarla 2010'da kapasitesini 22 milyon metrekareye yükseltmeyi başardığı bildirilen Yurtbay, 80 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 700 bin metrekarelik alanda faaliyetini sürdürüyor.

Yer ve duvar karosu, sırlı ve teknik granit, yapı kimyasalları, bordür, dekor ve küçük ebat seramikler üreten Yurtbay, 2010'un kasım ayından itibaren başladığı dijital baskı teknolojisiyle pazar payını artırmayı amaçlıyor.

Yurtbay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yurtbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yeni yaygınlaşan seramik sektöründeki ileri baskı teknolojisine geçtiklerini söyledi.

İspanya üretimi baskı makinesinin, kalıp ve dizayn ekibi ile fabrikalarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirdiği ürünlerin en derin rölyeflere bile net baskı yapabildiğini anlatan Yurtbay, şöyle konuştu:

''Bu teknoloji seramiğe boyaların püskürtülerek basılmasıdır. Bu teknik, rölyef çukurlarına ve kenarlara kadar net desen almayı sağlamaktadır. Getirdiği avantajlarla önümüzdeki 5 yıl içinde seramik sektöründe oldukça yaygınlaşacağı beklenilmektedir. Dijital baskıyla 'doğadan derin detaylar' sloganıyla seramiğin artık sadece banyo ve mutfakta sınırlı kalmayacağı, günlük yaşam alanların bir bölümünde yer alacağını göstermektedir. Kulaklı geçmeli karolar döşendiğinde derzlerin düzgün çizgide devam etmemesinden dolayı daha doğal görünüm elde edilmektedir. Ayrıca, döşenen karoların derzlerle aynı tonda olması için her ürüne özel renkte ürünümüz var.''

Yurtbay, Almanya, Kanada, İngiltere, Yunanistan, İsrail, Romanya ve Hollanda başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, şöyle dedi:

''Sevdiğimiz mekanlar taş, ahşap ve mermer dokular yansıtılan ürünlerimizle daha da güzelleşecek. Yaklaşık bir ay içinde ihracata başlamayı planlanıyoruz. Yurtbay'da tasarımdan uygulamaya kadar tüm ürünler bilgisayar destekli ve teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılarak gerçekleştirilir. Yurt içinde sektörün önemli kuruşları arasında yer alan kuruluşumuz, üretiminin yüzde 40'ını ihraç ediyor. Yurtbay, ürünlerini kamuoyuyla paylaşmak ve yeni müşteriler elde etmek amacıyla da birçok fuara katılıyor.''

Seramiklerin tasarımıyla ilgili 45'e yakın kişinin yer aldığı ekiplerinin bulunduğunu ifade eden Yurtbay, ''Biz seramiğin kalitesini görsellikle de ölçüyoruz. 'Doğandan sanata' sloganımız da bunun önemli göstergesidir. Avrupa'da bile olmayacak tasarım tesislerine sahibiz'' dedi.

Yeni tesisler

Yurtbay, dijital baskı teknolojisinin yanı sıra teknik granit ve yapı kimyasalları tesisinin de eş zamanlı devreye alındığını belirterek, şunları kaydetti:

''Eskişehir'de kompleks içinde el değmeden üretim yapılan fabrikamızda her çeşit yapıştırıcı, derz dolgu, mantolama harcı ve sıvası, tamir harçları ve kendiliğinden yayılan esnek harçlar gibi ürünler üretilmektedir.

Porselen karo üretimine de geçen yılın kasım ayında başlayan Yurtbay, ileri yapım ve baskı teknikleriyle beraber doğaya yakın, birbirine benzemeyen porselenlerin üretimini de gerçekleştirmektedir. Her türlü zevke hitap edecek ürünler nano teknolojiyle kaplandığından leke de tutmamaktadır.''

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/seramik-dijital-baskiyla-sanata-donusuyor_85875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!